Pernilla Wahlgren tar över Allsång på Skansen från och med nästa sommar! Nu berättar sonen Benjamin Ingrosso hur han ser på saken. – En väldigt ärofylld roll, säger han till Hänt.
Benjamin Ingrosso om årets julvärd: “Varit mysigt”
Pernilla har en lång karriär bakom sig. Men nu är det slut på somrarna i Spanien och istället blir det sommar på hemmaplan för Pernillas del!
I och med attSanna Nilsen meddelade att hon hoppar av i somras så började det spekuleras för fullt men nu står det alltså klart: Pernilla Wahlgren är nästa allsångsledare. Nu uttalar sig sonen Benjamin Ingrosso, 25, om sin mammas nya uppdrag.
– Mitt tips till henne är att glöm inte tv-kamerorna! Det felet gjorde jag i första programmet, jag glömde bort tv-publiken och jobbade bara mot publiken på Skansen, sa Lasse till Expressen.
Benjamin Ingrosso om Pernilla Wahlgren i allsången
Efter det att SVT gick ut med nyheten om att det blir Pernilla som tar över det folkkära programmet har det varit både positiv och negativ respons. På sociala medier har många artistkollegor gratulerat henne till uppdraget och även har tittare önskat henne lycka till. De flesta av Pernillas familj tog till sociala medier för att gratta henne till nya jobbet. Men någon som det ekade tyst ifrån var sonen Benjamin Ingrosso.
Benjamin är definitivt en av dem som ser beskedet som något positivt! När Hänt träffar honom på Musikförläggarnas pris berättar han om sin glädje.
– Så jävla kul för henne! Skitroligt, jag är jättestolt. Det är ändå en väldigt ärofylld roll, och jag tror morsan kommer göra det bäst!, säger han till Hänt.
På frågan om han själv skulle vilja axla rollen är han dock fast bestämd att det vill han inte.
– Nej nej, jag är bara glad för att kunna vara artist i det sammanhanget, säger Benjamin till Hänt.
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Hänt följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.