TV4-Jessica Frejs lycka med svenska skådisen – bilden visar
Nu visar Jessica upp det allra senaste i deras relation.
Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Tv-kocken Jessica Frej, 36, har synts titt som tätt i TV4:s Nyhetsmorgon, efter att hon kom på femte plats i den första säsongen av Sveriges mästerkock. Sedan dess har hon hunnit slappa ett flertal kokböcker, och idag jobbar hon mycket med sina sociala medier där hon publicerar diverse matlagningsrecept.
Vidare till det privata planet så är hon sambo med skådespelaren Christian Wennberg, 50, som bland annat har medverkat i Andra Avenyn, Weeds och Gåsmamman. Just nu är han aktuell med den nya säsongen av Fartblinda på TV4.
Tillsammans har de dottern Dorthe på 3 år, sen har också Christian en son från en tidigare relation.
Jessica Frej åker själv med dottern: ”Just nu är allt så himla bra”
Jessica Frej kan även visa upp sitt privatliv på sin Instagram. Hon och dottern har rest utomlands till Grekland, men pappa Christian fick stanna hemma.
Hon la ut en bild på sin Instagram story när hon och dottern är på Arlanda. På bilden ser vi en stor plansch som visar pappa Christian, och dotten Dorthe håller händerna på bilden.
”Nu drar vi hej då pappa”, skriver Jessica till bilden.
Vidare uppdaterar Jessica om att hon och dottern haft en fantastisk morgon i Grekland.
”Leker med sina figurer, jag i solstolen här ute med bok. Vi har redan badat. åt persikor till frukost. Ska gå och handla sen men just nu är allt så himla bra.”, skriver hon på en Instagram story.
Efter kritiken – sanningen om sambon Christian
Jessica har tidigare fått kritik, för bland annat sin vikt. För blott ett år sedan dök Jessica upp i Nyhetsmorgon med en helt ny look.
Jessica har själv öppnat upp sig om hennes tidigare ohälsosamma vanor, och att det var stressen som var den största boven.
– Stress har en jätteviktig central roll för om du inte sover bra om du stressar för mycket, då är det väldigt svårt att ha en hälsosam livsstil. För det är inte hälsosamt att stressa och sova för lite, har hon sagt i en tidigare intervju med Hänt.
Eftersom Jessica bor med sambon Christian behövde han anpassa sig efter hennes livsförändringar.
– Det har han ju varit i allra högsta grad eftersom vi lever ihop och så, men det är inte på något annat sätt än att han stöttar mig alltid i hur jag vill leva. Han är ju väldigt glad att jag mår bättre och inte sitter och grinar på kvällarna för att jag har för mycket att göra.
FOTO: TT / Instagram