Sofia Wistam om Pernilla Wahlgren som Allsång-ledare
Efter reklamen: Sofia Wistam om Pernilla Wahlgren som Allsång-ledare
Pernilla Wahlgren, 55, strålade igår under Allsång på Skansen, iklädd en vit långklänning med broderade detaljer i lila, rosa och grönt.
Allsången sänds varje tisdag, nytt för i år är att Pernilla axlat rollen som programledare. Där hon har tagit svenska folket med storm vecka efter vecka.
Den strålande Pernilla bar en klänning från märket byTiMo igår, vilket är samma märke som klänningen som prinsessan Sofia bar under Victorias födelsedag.
Så mycket kostade Pernilla Wahlgrens klänning
I och med den kungliga standarden kommer klänningen också med en stor prislapp. Om du vill sno stilen från Pernilla får du vara beredd att betala hisnande 5299 kronor, enligt Svensk Dam.
Under gårdagens program gästade bland annat Carola Häggkvist, 56. Sångfågeln firar i år 40 år som artist och under gårdagens program skickade hon en blinkning till hennes omtalade uppträdande 2005. Det var då som Carola väckte stor uppmärksamhet efter att ha kastat en av blommorna från rabatten ut i publiken. Något som nästan gick i repris i tisdagens program.
Men trots pekpinnar har Pernilla trots allt haft stora framgångar som programledare. Förra veckan blev Allsång på Skansen åter igen veckans mest sedda program. Till skillnad från konkurrenten Lotta på Liseberg som hamnat i en mindre uppförsbacke och landar på plats fyra.