Vad heter alla deltagare i Robinson 2022 på Instagram? Hela listan

Robinson 2022 alla deltagare

Robinson 2022 blev inte likt någon annan säsong.
Deltagarna försvinner en efter en av olika anledningar.
Något många undrar över är vad alla deltagare heter på Instagram.
Här är hela listan!
1:02

Efter reklamen: Se den historiska händelsen i Robinson som chockar alla

(1:02)

Slå på ljud

Robinson 2022 är i full gång och många av tittarna undrar hur detta ska sluta. Såklart finns några favoriter, men vem vinner?

Som många vet visas ju inte allt på tv, utan långa dagar klipps ihop till korta tv-program. Om man vill veta mer om deltagarna kan man som tittare spana in deras sociala medier. Men vad kallar deltagarna sig där? Här är hela listan!

Vad heter alla deltagare i Robinson 2022 på Instagram?

  • Säkerhetskonsulten Hayes Jemide, 48 år, Stockholm heter hayesjemide på Instagram, där har han i skrivande stund över 5 000 följare.
  • Egenföretagaren Mattias Pettersson, 52 år, från Motala kallar sig mattiaspettersson1 på Instagram och har över 2 000 följare.
  • Webbdesignern Jani Jokinen, 38 år, från Motala heter janijokinee på Instagram och har över 15 000 följare på den sociala plattformen.
  • Virkesskötaren Linn Lund, 32 år, från Nälden kallar sig linnellenlund på sitt privata Instagram-konto och har strax under 2 000 följare.
  • Kocken Daniel Granlund, 39 år, från Luleå heter danielelsagranlund på Instagram.
  • Hotellreceptionisten Joel Häggblom, 25 år, från Stockholm kallar sig vjollan på Instagram och har i skrivande stund nästan 1 500 följare.
  • Studenten Shevin Urgun, 28 år, från Stockholm heter deshevinbror på Instagram.
  • Entreprenadingenjören Jessica Jonasson, 40 år, från Göteborg kallar sig jessicajonassons på Instagram.
  • Angela Maria Pereira Praxedes är 46 år från Öjebyn och driver familjehem. På Instagram kallar hon sig angelamariapereirapraxedes och har över 1 000 följare.
  • Äventyrsguiden Filip Johansson, 32 år, från Vimmerby heter filipsadventure på Instagram.
  • Kursledaren Per Grape, 43 år, från Stockholm kallar sig per_grape på Instagram och har strax under 2 000 följare på den sociala plattformen.
  • Biträdande juristen Hanna Bergwall, 26 år, från Stockholm heter hannabergwall på Instagram och har över 12 000 följare.
  • Havslivräddaren Isabella Resmark, 26 år, från Ängelholm kallar sig resandemarker på Instagram.
  • Försäljningschefen Sandra Cucarano, 24 år, från Stockholm heter sandracucarano på Instagram och har i skrivande stund över 12 000 följare.
  • Naprapaten och daytradern Peter Szabo, 31 år, från Stockholm kallar sig peter.szabo på Instagram.
  • Christina Nordback, 34, från Göteborg arbetar som säljare och aktietrader till vardags och heter christinanordback på Instagram.
Därför känner du igen Anna i Robinson – har en känd son

Fler deltagare som tävlar i Robinson 2022 är:

  • Basketspelaren Jabril Smith, 25 år, från Stockholm
  • Eva Andersson, 55 år, Kramfors, Speciallärare
  • Fran Robles, 37 år, Stockholm, Takläggare
  • Gorm Hallberg Lange, 61 år, Stockholm, Jurist
  • Anna Frycklund från säsongen 2021, 55 år, Västerås och arbetar som fritidsledare

FÅ SVERIGES HETASTE NÖJESNYHETER FÖRST: Ladda ned nya Hänt-appen här!

Robinson visas måndagar, tisdagar, onsdagar, torsdagar och söndagar på TV4 och finns även tillgängligt att streama på TV4 Play.

Shevin Urgun hårda ord till Joel Hägglund i Robinson: ”Inte att lita på”

Se klippet här!

FOTO: Patricia Recourt/TV4

SENASTE NYTT!