LÄS MER:NYTT! Korsord Bianca Ingrosso Pernilla Wahlgren Exklusivt på Hänt Farmen 2025 Love is blind Sverige Let's dance 2025

Lasse Åbergs rädsla för att dö – försämrade hälsan: ”Drömmer att jag är 45”

07 maj, 2025
Lasse Åberg har fyllt 85 år.
Den folkkära profilen fortsätter att jobba för fullt trots sin ålder, men något stort födelsedagsfirande blev det däremot inte.
För Hänt berättar Åberg att han ägnade sin födelsedag åt att drömma sig bort.
Annons

Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!

Lasse Åbergs bästa citat från Sällskapsresan-filmerna
Lasse Åbergs bästa citat från Sällskapsresan-filmerna

Lasse Åberg är en av Sveriges mest folkkära allkonstnärer som genom åren charmat folket genom film, teater och sin varma personlighet.

Han är bland annat känd som regissör för och skådespelare i Sällskapsresan och dess efterföljare samt som figuren Trazan Apansson i barnprogram. Idag fortsätter han jobba med sina projekt, så som utställningar och barnböcker, och han uppträder även med sitt band Electric Banana Band.

På måndagen fyllde han 85 år, men för Hänt berättar han att den ägnades åt att drömma sig bort...

Så firade Lasse Åberg sin födelsedag: ”Drömma att jag är 45”

Förra året gick Lasses fru Inger Åberg bort, 79 år gammal. De senaste tiden har därför varit tuff för Lasse, där inget är som det har varit förut. I en intervju med Aftonbladet berättade han nyligen hur han mår idag.

Annons

– Det ligger där ständigt malande och hon både finns och inte finns på något sätt. Nu lever hon i våra minnen, men det är jävligt tomt. Man får däremot akta sig för att leva i en farlig självömkan som är väldigt kvävande. Men jag småpratar med Inger och morsar på henne när jag kommer hem. Hon är här. Jag kommer ihåg att Hertha Hillfon sa ”han är inte död, han har bara gått och gömt sig”. Så är det ju.

Lasses födelsedag den 5 maj blev hans andra utan hustrun Inger. Hänt kontaktade honom för att gratulera och fråga hur 85-årsdagen firas – och det visar sig att det inte var något storslaget firande som skedde.

Jag ska tvätta köksgolvet och byta sängkläder och drömma att jag är 45”, skriver Lasse Åberg till Hänt.

Även till Aftonbladet har han sagt att födelsedagen firas i stillsamhet.

– Både svärdottern Carina som är chef på Åbergs museum och dottern Anna blir 60 år så vi kommer göra en liten hippa för släkten senare i maj, förklarade han.

Annons

Lasse Åbergs rädsla för att dö – försämrade hälsan

Det är många av Lasses vänner och kollegor som har gått bort, och till Aftonbladet säger han att det snart är hans tur.

– Jag står definitivt på kö. Men har jag tur kan jag få något år till. Nu läser jag nästan dödsannonserna maniskt för att se om det är någon jag känner. Det gjorde jag fan inte för 30 år sedan.

Lasse håller sig i form och går omkring 7000 steg om dagen, men hälsan är däremot inte helt på topp.

– Jag är spröd. Ena ögat har säckat ihop och jag har lite taskig balans. Men vad fan, jag är ju 85 år och kan inte räkna med att jag ska vara som för 30 år sedan. Men jag tror att själva hjärnan hänger med i alla fall och det är det viktigaste.

Annons

I samma intervju frågade tidningen vad han önskar mest av allt just nu.

– Jag vill gärna stå på benen några år till. Jag har kvar idéer som jag vill göra och jag vill även se barnbarnsbarnens utveckling. Än vill jag inte dra in årorna.

FOTO: TT, SVT

Annons