Lasse Åbergs försämrade hälsa – blir värre: ”Står och går fortfarande”
I en ny intervju berättar han om tankarna på åldras, sviktande hälsan och saknades efter frun Inger.
– Jag är spröd, säger han till Aftonbladet.
Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Måndagen den 5 maj fyller allas vår Lasse Åberg 85 år. Trots långt över pensionärsåldern fortsätter han att uppträda med Electric Banana Band, och med sina projekt som utställningar och barnböcker.
Men det senaste året har varit tufft, då hans fru Inger Åberg gick bort i januari 2024, 79 år gammal. De var ett par i närmare 60 år och tomheten är såklart påtaglig för Lasse.
Nu berättar han om saknaden efter Inger, och hur det är med hans egen hälsa.
Lasse Åberg om åldrandet och hälsan: ”Spröd”
I en intervju med Aftonbladet säger Lasse att födelsedagen blir lugn, med ett litet större firande med släkten senare i maj. Till tidningen säger han att han inte lider så mycket av att åldras.
– Det är bara att tugga i sig. Vad fan, jag står och går fortfarande och har fortfarande flera trevliga jobb att göra. Men jag säger som poeten Sonja Åkesson. Åldrande är ett långsamt far åt helvete.
Lasse håller sig i form och går omkring 7000 steg om dagen, men hälsan är däremot inte helt på topp.
– Jag är spröd. Ena ögat har säckat ihop och jag har lite taskig balans. Men vad fan, jag är ju 85 år och kan inte räkna med att jag ska vara som för 30 år sedan. Men jag tror att själva hjärnan hänger med i alla fall och det är det viktigaste.
Jan Rippe om att Galenskaparna och After shave återförenas
Lasse har jobbat med många personer genom åren som idag har gått bort, och till tidningen säger han att han definitivt står på kö men hoppas på att få något år till om han har tur. Han får frågan vad han mest av allt vill just nu.
– Jag vill gärna stå på benen några år till. Jag har kvar idéer som jag vill göra och jag vill även se barnbarnsbarnens utveckling. Än vill jag inte dra in årorna.
Efter hustrun Ingers död – så mår Lasse Åberg idag
Lasse har tidigare berättat att frun Inger var multisjuk och fick efter en middag svårt att andas. På natten försämrades läget och hon blev hämtad av ambulans på morgonen i vilken hon drabbades av ett hjärtstopp. Aftonbladet frågar hur Lasse mår idag.
– Det ligger där ständigt malande och hon både finns och inte finns på något sätt. Nu lever hon i våra minnen, men det är jävligt tomt. Man får däremot akta sig för att leva i en farlig självömkan som är väldigt kvävande. Men jag småpratar med Inger och morsar på henne när jag kommer hem. Hon är här. Jag kommer ihåg att Hertha Hillfon sa ”han är inte död, han har bara gått och gömt sig”. Så är det ju.
Tommy Nilssons 30 år gamla minne med Lasse Berghagen – blir märkbart rörd av tanken
Lasse berättar vidare vad det bästa med Inger var.
– Hon var otroligt positiv, vänlig, godhjärtad och flitig. Vi hade våra ups and downs, men vi höll ihop i 60 år. Vi hade ett väldigt bra kitt och det var gemensamma intressen. Jag tycker hon var jätteduktig och hon tyckte jag var jätteduktig.
FOTO: SVT/Skärmdump, TT