Efter Idol-finalen i fjol meddelade Nikki Amini att hon lämnar programmet efter fem år som jurymedlem. Sedan dess har vi alla undrat vem som kommer ta över efter henne. Och ersättaren är ingen mindre än Katia Mosally – som kommer direkt från skivindustrin i USA.
Möt Idols nya jurymedlem – Katia Mosally
Efter reklamen: Möt Idols nya jurymedlem – Katia Mosally
Idol är ett av Sveriges mest folkkära underhållningsprogram. Programmet startade 2004 och har sedan dess korat flera vinnare, där ibland stora artister som Agnes Carlsson och Lisa Ajax.
Senaste åren har Idol-juryn bestått av Anders Bagge, Kishti Tomita, Alexander Kronlund och Nikki Amini. Men i fjol nåddes vi alla av chockbeskedet. Nämligen att Nikki Amini väljer att lämna Idol och sitt uppdrag som jury, detta på grund av att hon känner sig klar med programmet.
Likt Nikki Amini jobbar Katia Mosally med marknadsföring inom musikbranschen på skivbolaget Capitol Records i Los Angeles.Där har hon jobbat med att promota och marknadsföra artister som Ariana Grande, Billie Eilish och Lady Gaga.
– Jag tar med mig musikbranschens LA in till Idol och ni kommer få se alla sidor av mig, de galet spontana men även de tuffa! Musikbranschen är idag hårdare än någonsin och man måste vara redo att ge 150% för att lyckas, samtidigt som man behåller båda fötterna på jorden. Idol är en unik plattform för att hitta oslipade artister och jag kommer bidra med mina erfarenheter av musikbranschen på en internationell nivå för att hitta artister som verkligen kan slå igenom stort, i Sverige, men även ute i världen, säger Katia i ett pressmeddelande.
Anders Bagges hyllande ord till nya kollegan Katia Mosally
Anders Bagge, som är en riktig veteran i Idol-juryn, är glad att Katia tagit över rollen som ny jurymedlem.
– Jag tycker hon bidrog från minut ett, hon kommer direkt från skivindustrin i USA. Idag är det ännu mer soul och RNB, det är en väldigt hög nivå. Hon är mer inne i den branschen som det är just nu, säger Anders Bagge i Nyhetsmorgon.
Årets säsong av Idol drar igång 23 augusti och Katia är golvad över vilka talanger det finns i Sverige berättar hon.
– Ni förstår inte, jag har varit så överraskad av talangen. Oh my god. Jag blev golvad, säger hon i Nyhetsmorgon.
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Hänt följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.