Idol-Joakims hemliga relation med PH-profilen: "Klickar väldigt bra"

Idol-Joakims hemliga relation med PH-profilen: "Klickar väldigt bra"

Joakim Jakobsson är skåningen som tagit hela landet med storm i årets Idol-säsong. Men vad många inte vet är att han är bästa vän med en annan person som också är aktuell i ett tv-program just nu.

Joakim Jakobsson, 29, har sjungit sig vidare till topp 8 i Idol 2017, där han med sin skånska dialekt tagit svenska folket med storm. Men något kanske inte så många vet, är att han varit sambo med en annan skåning som just nu också figurerar i tv-rutan.

– En av mina bästa vänner är med i Paradise Hotel, Jeppe Johansson, berättar Joakim för Hänt.

Annons:
Bli fräscht sommarbrun i höstrusket – lyxiga self tan produkter till 20% rabatt med koden ”Idol”

Jeppe Johansson, 25, och Idol-deltagaren har varit goda vänner under flera år.

– Vi lärde känna varandra för många, många år sedan. Jag kommer inte ihåg riktigt hur, men vi har känt varandra i evigheter.

Men att de är bästa vänner och hittat på en hel del skoj tillsammans är inte allt, de har även varit sambos.

– Vi har bott här i Stockholm tillsammans, vi var sambos, säger Joakim.

Enligt Joakim är vännerna är inte så lika varandra, speciellt inte då det gäller den sida som Jeppe visat upp i “Paradise hotel”.

– Vi är inte så lika, men vi klickar väldigt bra. Han kan vara jävligt manipulativ när han vill spela spelet.

Vännerna har dessutom jobbat ihop tidigare. När de båda arbetade som säljare, visade sig Jeppes tävlingsinstinkt vara till fördel när det gällde resultaten.

– Han en sjukt duktig säljare, berättar han och fortsätter:

– Men han är otroligt härlig och sprider kärlek. Det vi har gemensamt är att vi älskar att sprida kärlek.

Vill du veta vad årets "Idol"-deltagare heter på Instagram? Scrolla vidare i bildspelet för att hitta din favorit!

Hanna Ferm heter @hannaferms. 

Joakim Jakobsson heter @joakim.safari.jakobsson. 

Olivia Åhs heter @olivialinneaaa. 

Kevin Klein heter @kevinklein6492.

Erika Bitanji heter @erikabitanji_.

Kevin Olsson heter @kkevinolsson.

Jemima Hicintuka heter @jemimahicintuka.

Gabriel Cancela heter @gabriellcancela.

Magnus Schönberg heter @magnusschonberg.

Noah Gerstenfeld heter @noahgerstenfeld.

Frida Hörnquist heter @fridahornquist.

Chris Kläfford heter @chrisklafford.

Programledaren Pär Lernström heter @lernstrom. 

Programledaren Gina Dirawi heter @ginadirawi. 

Nikki Amini heter @nikki_amini. 

Anders Bagge heter @andersbagge1.

Kishti Tomita heter @kishtitomita.

Alexander Kronlund heter @alexanderkronlund. 

Musikintresset vittnar också om en del olikheter vännerna emellan. Joakim berättar att Jeppe inte skriver någon musik själv, men att han ibland försöker haka på Joakim.

– Han brukar försöka rappa när jag sjunger, säger han.

Men han visar sitt stöd genom att peppa Joakim med musiken och dessutom försöker han finnas där för honom i tävlingen.

– Han kommer komma och titta i studion den här veckan eller nästa, avslutar Joakim.

LÄS OCKSÅ: Tittarfavoriten Joacim fick sparken på grund av sin medverkan i Idol

SE OCKSÅ: Därför tvingas Joakim skriva om låten

Därför tvingas Joakim skriva om låten
Slå på ljud

 

Foto: IBL

FRÅN FÖRSTASIDAN