Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Två tonårskillar döda – efter nattklubbsbesök: ”Förkrossade”

FOTO: SKÄRMDUMP
Nu berättar familjerna om sorgen.
– Vi är alla förkrossade över förlusten av Marcus… berättar en av papporna, enligt brittiska Metro.
Två tonåringar dog under ett nattklubbsbesök i Glasgow, i Storbritannien.
De två tonåringarna, Scott Allison och Marcus Dick, båda 18 år gamla, var på ett nattklubbsevent under lördagen. Pojkarna kände inte varandra – med dog båda av drogrelaterade orsaker strax efter besöket, rapporterar Metro.
Scott Allison hittades medvetslös vid en närliggande tågstation strax innan midnatt. Polis tillkallades och han födes till sjukhus.
Familjen öppnar upp om sorgen
Marcus Dick blev dålig redan på nattklubben SWG3, tidigt under söndagsmorgonen. Han födes till sjukhuset Queen Elizabeth University Hospital.
Båda 18-åringarna förklarades snart döda.
Nu öppnar familjerna upp om sorgen. I ett uttalande, via polisen i Skottland, har Scott Allisons familj berättat om sorgen.
– Vi är förkrossade över förlusten av Scott som älskades mycket av sin familj och vänner, säger familjen i ett uttalande.
– Vi ber om att ni respekterar vår sorg under denna svåra stund. Vi vill även tacka alla för de fina orden, fortsätter familjen.
”Vi är alla förkrossade över förlusten”
Även den 18-åriga Marcus Dicks familj har uttalat sig.
– Vi är alla förkrossade över förlusten av Marcus som gick ut för att njuta av en natt med sina vänner, men blev sjuk vid 23-tiden och fördes till Queen Elizabeth University Hospital där han tyvärr gick bort under de tidiga timmarna under söndagen, säger hans pappa, enligt Metro.

Piloten Ivan dog på flygplanet – mitt under resan: ”Vi visste inte…”
FOTO: SKÄRMDUMP