ulf kristersson

Bränner upp svenska flaggan – Kristersson ord efter oroligheterna

Ulf Kristerssons ord efter kaoset i Turkiet och Stockholm.

FOTO: TWITTER/TT
Demonstranter i Turkiet eldar upp svenska flaggan som svar på koranbränningen i Stockholm.
Nu kommenterar Ulf Kristersson kaoset.
”Djupt respektlöst”, säger statsministern i natt.

Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!

Polisen mål: ”Bryta våldsspiralen på två veckor”
0:32

Efter reklamen: Polisen mål: ”Bryta våldsspiralen på två veckor”

(0:32)

Slå på ljud

Relationen mellan Sverige och Turkiet blir allt mer spänd.

Under lördagen genomfördes svensk-dansken Rasmus Paludans tillståndsgivna koranbränning i närheten av Turkiets ambassad i Stockholm.

Därefter uttryckte ett Nato-kritiskt demonstrationståg kritik mot Turkiets president Erdogan.

Reaktionerna var de väntade.

I Turkiet samlades flertalet personer för att demonstrera mot Sverige, något TV4 var först att rapportera om.

I Istanbul samlades personer utanför det svenska konsulatet och i huvudstaden Ankara eldades den svenska flaggan upp utanför Sveriges ambassad.

Demonstrationer i Turkiet mot Sverige – svenska flaggan bränns upp

I Istanbul och Ankare samlades personer som rasar mot Sverige.

Ulf Kristerssons ord om koranbränning

Händelserna fick till slut statsminister Ulf Kristersson att lämna en kommentar på Twitter i natt. Han uttrycker sin ”sympati för alla muslimer som tagit illa vid sig av det som hänt i Stockholm”.

Kristersson skriver också att yttrandefrihet är en grundläggande del i en demokrati, men att det som är lagligt inte behöver vara lämpligt.

”Att bränna böcker som är heliga för många är en djupt respektlös handling”, skriver den svenske statsministern.

FOTO: TWITTER/TT

FRÅN FÖRSTASIDAN