Skärpta straff för mordförsök i södra Stockholm

Skärpta straff för mordförsök i södra Stockholm

Två tonårspojkar döms för två mordförsök efter att ha skjutit mot lägenheter i Gubbängen i slutet av december förra året. Arkivbild

Henrik Montgomery/TT

Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!

Svea hovrätt skärper straffen för två tonårspojkar som skjutit mot lägenheter i Gubbängen i södra Stockholm i slutet av december förra året. De döms för två mordförsök till sluten ungdomsvård.

Vid den första skjutningen mot en lägenhet gick minst nio skott in i bostaden. Tingsrätten bedömde det som grovt olaga hot, men hovrätten anser att det ska bedömas som mordförsök eftersom det var en ren tillfällighet att lägenhetsinnehavarna inte befann sig i bostaden.

Senare samma kväll avlossades minst 24 skott med automatvapen och pistol genom dörren till en annan lägenhet i Gubbängen. I lägenheten bodde en äldre man och enligt polisens utredning sköt gärningsmännen mot fel dörr.

Hovrätten dömer de 15-åriga pojkarna för två mordförsök i stället för ett och skärper även straffen till sluten ungdomsvård i två år och sex månader respektive två år och åtta månader.

FRÅN FÖRSTASIDAN