Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
10 personer gripna efter dubbelskjutning i Stockholm

FOTO: Jessica Gow/TT
Fem personer har anhållits efter en skjutning i Sätra, och ytterligare fem personer greps efter en skjutning i Rissne.
Det var vid 20.30-tiden på tisdagskvällen som polisen nåddes av det första larmet. En person hade skottskadats i Rissne i Sundbyberg, norr om Stockholm.
En halvtimme senare kom nästa larm. Polisen hade påträffat en skottskadad man i Sätra, söder om Stockholm.
Under kvällen inleddes en stor polisinsats med specialsökhundar och polishelikopter. Man kunde senare bekräfta att fem män i 20-25-årsåldern gripits misstänkta för mordförsök i Rissne, rapporterar Expressen.
– De är misstänkta för delaktighet i det här brottet, säger Per Fahlström, presstalesperson polisen region Stockholm.
Även i Sätra gjorde polisen framsteg. Där kunde man anhålla fem personer.
– Fem personer är anhållna misstänkta för synnerligen grov misshandel och grovt vapenbrott. De är på något sätt delaktiga i det här brottet, säger Per Fahlström.
De båda männen som skadats i skjutningarna fördes till sjukhus. Mannen i Rissne fördes till sjukhus i ambulans med allvarliga skador och mannen i Sätra hade skjutits i benet och var vaken och talbar när han fördes till sjukhus.
FOTO: