Carina Bergs känslor kring ärofyllda uppdraget: ”Mind-blowing”
Under måndagen hålls den årliga Barncancergalan – Det svenska humorpriset, vilken tv-sänds på TV3 och Viaplay. Syftet med galan är att stötta forskningen mot barncancer, samtidigt som man lyfter vikten av få in skratt och vanlig vardag hos drabbade barnfamiljer.
– Att få jobba med barncancerfonden och den här frågan och få på något sätt på någon liten mikroskopisk del vara med och hjälpa till att bidra känns som en ynnest. Jag var jättetacksam redan från början och jag vill alltid göra det här om jag får. Det är mitt mest meningsfulla jobb, sade hon i fjol till Hänt.
– Carina har ju haft någon gästprogramledare varje år, så jag var bara en av dem som fått äran att göra det tillsammans med Carina. Men i år gör hon det själv och det kommer hon klara galant, sade hon då till Hänt.
Pernilla Wahlgren om att inte leda Barncancergalan längre – därför är hon ersatt
När Hänt nu stöter på multitalangen på röda mattan till årets event, berättar hon hur det känns att inte längre leda galan.
– Det känns bra! Jag är nominerad ikväll och jag ska också dela ut pris så jag känner att det räcker. När man är nominerad vill man helst inte leda galan, då blir det lite jobbigt, säger Pernilla till Hänt och fortsätter:
– Det är en jätteviktig gala att vara med på. Oavsett om man är nominerad eller inte till humorpriset.
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Hänt följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.