Molly Sandén kär i en tjej • Väljer att avslöja relationen: ”Sexigaste som finns”

FOTO: TT / Instagram skärmdump
Är Molly Sandén lesbisk?
Nu svarar hon på ryktena efter alla år – kär i en tjej!
– Jag tycker hon är den vackraste och sexigaste som finns.

Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!

Youtubern Samuel ”SampeV2” Stronegger har aldrig varit kär: ”Vad är problemet?"

Youtubern Samuel ”SampeV2” Stronegger har aldrig varit kär: ”Vad är problemet?"

Molly Sandén, 33, har länge levt sitt liv i rampljuset och idag är hon en av Sveriges mest folkkära artister.

Hon har vunnit många fina priser och synts sedan många år tillbaka i Melodifestivalen. Nu är hon aktuell med det nyligen släppta albumet Blåögd, där hon genom skrivandet fick en ökad förståelse för sig själv efter år av terapi.

På privatsidan lever hon mammalivet med sonen Karl Beppe Elliot Sandén som kom till världen sommaren 2023. Vid sin sida har hon även kärleken och sonens pappa, David Larsson, 38, där hennes fans tidigare ifrågasatt relationen.

Det har länge spekulerats kring Mollys sexuella läggning. I en ny intervju med QX svarar hon nu på de lesbiska ryktena, och hur hon fann intresse i en tjej.

Molly Sandén avslöjar – kär i en tjej

Det var redan inför hennes sommarprat 2019 som QX först ställde frågan om Mollys kärleksintresse även riktade sig åt kvinnor. Nu ger de frågan ett nytt försök.

– Jag har haft känslor, och varit på ”g” men en tjej. Men jag vet inte om jag skulle gå så långt att säga att jag är bi för det. Jag har inte utforskat det tillräckligt. Men jag är inte stängd för det, säger Molly i den nya intervjun med tidningen.

Hon säger att hon varit sugen på flera kvinnor men det har aldrig gått längre än den fysiska attraktionen.

– Det kändes inte så himla stort, och hon var också så chill med allt. Det var verkligen inte den här klyschan som visade sig vara sann: Att jag blir kär i personen. När rätt person dyker upp, är det så. Det handlar om vilket energi man söker, och den kan finnas oavsett kön.

Vem är tjejen Molly blev kär i?

Frågan vi alla ställer oss – vem är tjejen som fick Molly på fall?

– Jag vågar inte säga det. Men sen har jag alltid haft en crush på Daniela Rathana. Det började i någon slags fysik...alltså jag tycker hon är den vackraste och sexigaste som finns. Men sen blev vi kompisar och började skriva ihop, säger hon.

För mer detaljer kring Mollys kärleksintresse dyker den hemliga flamman även upp i hennes musik. Hon berättar att flera av hennes texter har inslag av HBTQ+ sfären – några som inte släppts, och några som har. Hon säger att det finns texter i bland annat Hålla mig-världen som handlar just om den här tjejen. Hon tror låten heter Henne, men blir osäker vilket titel låten fick då den hamnade emellan albumen.

FOTO: TT / Instagram skärmdump