Efter reklamen: Malin Gramers tips – så bevarar du en relation
Nicci Hernestig, 23, är en välkänd profil på sociala medier med sina 166 tusen följare på Instagram. Under vintern och våren har vi även fått följa henne i reality-programmet Paradise och Love Island Sverigei jakten på att hitta kärleken.
Och visst fann Nicci kärleken i deltagaren Andreas Deak, 26. Tillsammans tog de sig hela vägen till final, men tyvärr kammade de inte hem vinsten och vinstpengarna, dock vann de ett större pris än så – kärleken till varandra.
Andreas Deak och Nicci Hernestigs framtidsplaner: ”Varit på en del visningar”
I dagsläget bor paret i Niccis lägenhet men de är just nu på jakt efter ett gemensamt boende.
”Vi har även varit på en del visningar så ett gemensamt boende är inte allt för långt bort, kanske finns någon överraskning framöver”, skriver Andreas till Hänt.
Andreas och Niccis stora glädjebesked: ”Första gången”
Men det är inte det enda glädjebeskedet det nyförälskade paret har att komma med. För Hänt berättar Andreas även om hur det var att träffa Niccis föräldrar för första gången, något han har gjort nu när han flyttat upp till Stockholm.
”Hennes familj har tagit emot mig fantastiskt bra, jag var faktiskt inte särskilt nervös över att träffa dem! Förstod ganska snabbt att dem bara hade en fasad när vi fick samtalet av våra föräldrar inne i villan, men dem är fyllda av kärlek och jättefina”, skriver Andreas till Hänt.
I helgen ska även svärföräldrarna få träffas för första gången då Andreas föräldrar kommer upp till Stockholm.
”Dem kommer upp nu över helgen för första gången och ser hur vi har det samt träffa Niccis familj”, skriver han i ett privat meddelande.