Lisa Ajax kommer att vara gravid när hon ställer sig på scen i Melodifestivalen 2024. När beräknas hon föda egentligen? Och vem är pappan till barnet? Hänt har såklart koll på detta!
En person som är väl bekant med Mello är Lisa Ajax, 25. Det här blir den femte gången hon ställer upp i musiktävlingen – men den här gången blir lite speciell. Lisa är nämligen gravid med sitt och pojkvännen Max Huss, 28, första barn!
Max Huss är pappan till Lisa Ajax barn – så träffades de
För Expressen har artisten berättat hur hon och Max, vars artistnamn är Klockrent!, egentligen träffade varandra. Det slog gnistor mellan dem när de spelade in låten Här tog det vackra slut.
– Så fort han kom in i rummet så visste jag att det här är en typsikt sån kille som jag faller för, har hon förklarat för tidningen.
På Instagram har vi sedan dess kunnat ta del av uppdateringar om graviditeten. Följarna har bland annat fått veta att det är en flicka som ligger i magen och att hon är bekräknad att födas i juni!
”Trevlig helg från mig och lilltjejen i magen”, skriver Lisa intill en bild på sin växande mage när hon avslöjade könet.
”Vi är så lyckliga över att berätta att vi ska få en liten bebis i juni”, skriver hon i ett annat inlägg.
Lisa Ajax tävlar i första deltävlingen i Melodifestivalen och det råder ingen tvekan om att hon och bebisen i magen är laddade! På Instagram visar hon upp gravidmagen.
”Godmorgon från Malmö, idag blir det rep med kameror och kläder. Längtar tills ni får se allt på lördag! Ni kan faktiskt redan nu smyglyssna på låten i melloappen”, skriver Lisa och visar upp magen.
FOTO: Magnus Andersson/TT, Hans Shimoda/TT
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Hänt följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.