Men hon har, precis som sina syskon, haft ett kärleksliv innan hon träffade prins Daniel.
Daniel Collert var kronprinsessan Victorias första stora kärlek
Kronprinsessans första och stora kärlek var filmproducenten Daniel Collert, 46. Såklart var deras relation, som många andras, turbulent då och då. Men något som är säkert var att han alltid stöttade Victoria.
I slutet av 1990-talet drabbades kronprinsessan av ätstörningar och flyttade till USA. Och Daniel, han flyttade efter för att stötta och hjälpa Victoria i kampen mot ätstörningarna.
Relationen tog slut år 2002.
Kronprinsessan Victoria och ex-pojkvännen Daniel Collert.
Daniel Collert har varit på många röda mattor i sin dagar. Men en gång när många trillade av stolen var på premiären av filmen Gangster på Rigoletto i Stockholm, då han kom i sällskap med självaste skådespelaren Mikael Persbrandt, 58.
Daniel Collert och Mikael Persbrandt.
Några år senare skymtades Daniel Collert på väg till en begravning, finklädd med både mustasch och skägg.
Daniel Collart kan ibland spara ut både mustasch och skägg.
Daniel gick vidare efter separationen från kronprinsessan och inledde en relation med Josefine Davidson, 43.
Den 26 januari år 2008 fick de sitt första och enda gemensamma barn, sonen Jack Davidson Collert. Jack är idag 13 år och är skriven tillsammans med sin mamma i centrala Stockholm.
När David och Josefine gick isär är oklart, men de lever inte ihop idag.
Tidigare har de umgåtts hela familjen och bland annat besökt Gröna Lunds säsongspremiär år 2014.
Daniel Collert med ex-flickvännen Josefine och sonen Jack.
Men idag är Daniel bosatt ensam på en adress mitt i centrala Stockholm.