Deltagaren avslöjar sanningen om romansryktet i Idol

Kärleken har under många år sprudlat i Idol och flera kärlekspar har funnit varandra under tävlingen. Nu är den stora frågan om även årets upplaga kommer följa samma trend. Hanna Ferm är en av deltagarna som det redan cirkulerar romansrykten kring – och nu berättar hon sanningen.

Hanna Ferm, 16, är en av de som sjöng sig vidare i den första fredagsfinalen av Idol 2017  igår. I introt till hennes framträdande satt hon tillsammans med en annan deltagare – Noah Gerstenfeld, 19. Efter att tittarna fick se dem tillsammans väcktes en del spekulationer kring en romans mellan deltagarna.

– Både jag och Noah kommer från Göteborg så vi har hängt en hel del på hemmaplan också, berättar Hanna för Hänt.

Annons:
Minetan – Bli perfekt brun på bara en timme, vilken av alla nyanser passar din hud?

Eftersom de båda har varit med i Idol-resan under en längre tid, har de nu hunnit lära känna varandra ordentligt.

– Idol har ju pågått under en lång tid så vi har hunnit hänga länge, säger hon.

Vill du veta vad årets "Idol"-deltagare heter på Instagram? Scrolla vidare i bildspelet för att hitta din favorit!

Hanna Ferm heter @hannaferms. 

Joakim Jakobsson heter @joakim.safari.jakobsson. 

Olivia Åhs heter @olivialinneaaa. 

Kevin Klein heter @kevinklein6492.

Erika Bitanji heter @erikabitanji_.

Kevin Olsson heter @kkevinolsson.

Jemima Hicintuka heter @jemimahicintuka.

Gabriel Cancela heter @gabriellcancela.

Magnus Schönberg heter @magnusschonberg.

Noah Gerstenfeld heter @noahgerstenfeld.

Frida Hörnquist heter @fridahornquist.

Chris Kläfford heter @chrisklafford.

Programledaren Pär Lernström heter @lernstrom. 

Programledaren Gina Dirawi heter @ginadirawi. 

Nikki Amini heter @nikki_amini. 

Anders Bagge heter @andersbagge1.

Kishti Tomita heter @kishtitomita.

Alexander Kronlund heter @alexanderkronlund. 

Men just nu är det ingen kärlek mellan deltagarna, utan bara vänskap.

– Vem vet, det kanske händer en romans någonstans i gänget och man ska aldrig säga aldrig, men jag känner att jag vill fokusera på Idol, säger Hanna.

Hanna kan inte svara på om hon tror att det finns en möjlighet att det i framtiden kan uppstå kärlek mellan henne och Noah. Och dessutom har hon bara fullt fokus på musiken.

– Det är hjärtat som väljer och just nu är det vänskap mellan oss, avslutar hon.

LÄS OCKSÅ: Tittarnas kritik mot Idol – TV4 erkänner Ginas fusk

Hör Idol-Hannas ord om romansryktet här:

Slå på ljud

Foto: IBL

SENASTE NYTT!