brott

Okända kopplingen mellan misstänkta mördaren och offret i Bagarmossen

Okände kopplingen mellan mordoffret och mördaren i Bagarmossen.

FOTO: Jessica Gow/TT
En 20-årig man misstänks ha mördat en jämnårig man i Bagarmossen i södra Stockholm.
Nu framkommer det att männen har en okänd koppling till varandra.
– Vi utreder naturligtvis om detta kan utgöra någon sorts motiv, säger åklagare Lisa dos Santos till Expressen.

Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!

Nytt brott införs i terroristbrottslagen
0:42

Efter reklamen: Nytt brott införs i terroristbrottslagen

(0:42)

Slå på ljud

I onsdags hittades en man i 20-årsåldern skadad i en trappuppgång i anslutning till en tvättstuga i Bagarmossen, södra Stockholm. Flera privatpersoner hade upplevt att ett bråk hade ägt rum på platsen. Vid 19-tiden kom larmet till polisen – när de hittade honom hade han huggsår över hela kroppen. Han dog senare.

Enligt uppgifter till Expressen ska vittnen ha sett en annan man lämna platsen på en elsparkcykel.

Trappuppgången i Bagarmossen där knivmordet ägde rum.

Trappuppgången i Bagarmossen där knivmordet ägde rum.

FOTO: Aftonbladet/TT

Ingen uppenbar nätverkskoppling

Åklagaren Lisa dos Santos berättar för tidningen att brottet förmodligen inte har någon koppling till den våldsvåg som plågat Stockholm de senaste månaderna. Det finns ingen uppbar nätverkskoppling till varken brottsoffret eller den misstänkte mördaren.

Däremot finns det en annan koppling mellan dessa män. För fyra år sedan ska nämligen mordoffret ha dömts för människorov efter att han kidnappat den misstänkte mannen.

– Den koppling vi kan se mellan mordoffer och misstänkt är att mordoffret tidigare har dömts för brott mot honom. Vi utreder naturligtvis om detta kan utgöra någon sorts motiv för det som har hänt nu, säger Lisa dos Santos.

Polisen larmades till platsen runt 19 – senare konstaterades mannen död.

Polisen larmades till platsen runt 19 – senare konstaterades mannen död.

FOTO: Jessica Gow/TT

En annan man är häktad för skydd av brottsling

Hon säger också att polisen har en ganska klar bild över vad som har hänt, men att de ännu inte har hittat den misstänkte mannen.

– Det är en person som polisen söker efter, säger hon.

Flera personer frihetsberövades under onsdagskvällen och natten. Dagen efter bekräftade polisen att en annan man i 20-årsåldern hade häktats då han är misstänkt för grovt skyddande av brottsling. Polisen meddelar också att de under natten bröt sig in i en lägenhet nära platsen där mordoffret hittades.

FOTO: Jessica Gow/TT

FRÅN FÖRSTASIDAN