Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Leif GW Persson mitt i muthärva – polischef tvingas bort: ”Jävlar”

Nu misstänks polischefen Rickard Finndah för mutbrott, rapporterar P4 Jönköping.
Folkkäre profilen Leif GW Persson har hamnat mitt i en riktig härva.
Polischefen Rickard Finndah, som utreder det uppmärksammade fallet kring Tove, 21, i Vetlanda, misstänks nu för mutbrott – efter att han tackat ja till Leif GW:s inbjudan till jaktresa, något Hänt Nyheter har skrivit om tidigare.
Finndah har tillfälligt flyttats från utredningen king Tove, 21.
Enligt P4 Jönköping, som var först att rapportera om muthärvan, får inte Finndah tillfälligt inte längre vara chef för polisens grova brottsgrupp. Utredningen kring mutbrott leds av särskilda åklagarkammaren, rapporterar Expressen.

Leif GW Persson reagerar med stor ilska mot anklagelserna.
Foto: Olle Sporrong/Expressen/TTSlår ifrån sig anklagelserna
Till SVT Jönköping har Rickard Finndahl slagit ifrån sig anklagelserna.
– Det känns inte bra men jag vet vad jag har gjort och jag har inte gjort fel , så jag ser inga bekymmer med att det nu granskas.
Allt uppmärksammades när en fejkad förstasida av tidningen Aftonbladet börjades spridas internt – av Rickard Finndahls egna medarbetare.
I de påhittade artiklarna stod det att polischefen skulle skaka galler på anstalten Kumla – eftersom han bytte hemliga uppgifter mot GW:s årgångsvin och gåslever.
Leif GW Persson har många gånger kommenterat Tove-fallet i bland annat TV4.

Leif GW Perssons galna middag – drack vin för 2,4 miljoner kronor
Gåslever mot uppgifter – GW:s ilska: ”Jävlar i mig”
Leif GW Persson själv har reagerat med stor ilska.
– Det har han jävlar i mig inte gjort! har den folkkäre profilen sagt till Aftonbladet,
– Jag tar mycket illa vid mig av att höra sådant. Jag är mycket noggrann med sånt. Jag bjöd honom till jakten, vi pratade om det och inte vår yrkestillvaro, säger GW.
Foto: TT