Ullared-profilen i hemsk bilolycka – barnen i baksätet
– Jag borde egentligen ha låtit bilen stå, berättar hon för Hänt.
Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
TV-profilen Helene Lundberg har varit med sin beskärda del av realityserier. Hon har fått hjälp med ekonomin i Lyxfällan och hoppats på att möta den stora kärleken i Hemliga beundrare.
Men mest känd är hon nog ändå för sin medverkan i den folkära tv-serien Ullared, som handlar om vardagen på det enorma varuhuset Gekås.
Helene var med i hela sju säsonger av programet och målades upp som en riktig storshoppare på varuhuset.
Svåra utmattningen ledde till sjukskrivning
Men det är inte bara ekonomin som har varit svår för Helene, hon har även haft problem med sitt mående.
Sedan några år tillbaka är hon sjukskriven och hon har tidigare berättat för Hänt om att hon drabbats av utmattning. För henne blev det för mycket att ta hand om fyra barn, plugga och sen ge sig på att börja jobba.
I en ny intervju berättar hon att hon fortfarande är sjukskriven – och att hennes utmattning och hjärntrötthet nästan höll på att kosta henne och barnen livet.
– Jag har ju en enorm hjärntrötthet, och jag krashade min bil för drygt ett år sedan på grund av det.
Kunde inte tänka klart – kraschade på motorvägen
Helene Lundberg berättar att den otäcka händelsen skedde när hennes utmattning var som allra sämst.
– Jag borde egentligen ha låtit bilen stå. Det vet jag idag.
Hon förklarar att hon tog ett felaktigt beslut att köra om en lastbil och körde rätt in i vajerräcket på motorvägen.
– Jag hann inte förbi innan de två körfälten gick ihop till ett igen, jag körde om för sent.
Ullared-Helene: ”Något varken jag eller mina barn glömmer”
Trots den otäcka olyckan klarade sig alla i bilen oskadda. Helene är glad över att tur att de satt i en rejäl bil och förklara att om hon hade hon haft kvar sin gamla bil hade den kvaddats totalt och tryckts ihop till en liten boll.
– Det var jätteläskigt alltså, det är något varken jag eller mina barn glömmer.
Hon försöker se det positiva i saker och förklarar att hon tänka att allting sker av en anledning. Bilolyckan fick henne att ta sitt mående på allvar och förstå att hon behövde ta ett steg tillbaka.
Idag jobbar hon på att säga nej och försöker fokuserat på att göra saker som hon mår bra av, bland annat planerar hon att starta upp en podcast till hösten.
Foto: Skärmdump/Youtube, Skärmdump/Instagram