Tilde de Paula Ebys talkshow Tilde har haft säsongsavslutning. Nu riktar tv-tittarna kritik mot programledaren och hoppas på en förändring om det blir ytterligare en säsong.
Tilde de Paula Ebys avslöjande om framtiden i Efter fem
Efter reklamen: Tilde de Paula Ebys avslöjande om framtiden i Efter fem
En av Sveriges mest folkkära programledare Tilde de Paula Eby, 50, har under sommaren varit aktuell med sin alldeles egna talkshow Tilde som har sänts på TV4.
För fjärde året i rad har hon direktsänt i den ikoniska rosa soffan från Junibacken i Stockholm.
Tittarnas starka reaktioner mot Tilde de Paula Eby
Under säsongens gång har det ramlat in flera kommentarer på TV4:s sociala medier där tittarna hemma i tv-sofforna har klagat på att programmet inte är textat.
Och fredagens säsongsfinal var inget undantag, utan även då kom det ett flertal kommentarer där tv-tittarna önskar att programmet blir textat i framtiden om det skulle komma att bli en ny säsong.
”Älskar dina program MEN VARFÖR INGEN TEXT?”
”Hoppas att programmet blir textat om det kommer tillbaka, som det varit nu så har ni förlorat många tittare som har hörselnedsättning vi är många.”
”Missar tyvärr allt det roliga snacket enär det inte går att köra textTv på detta program, varför???”
”Det är ett såunderbartprogram på alla sätt.Tyvärr hör jag bara 30%. Min önskan är att ni textar kommande program. Snälla!”
”Att programmet inte är textat i reprisen är under all kritik till tv4”
Tilde de Paula Ebys kris bakom kulisserna – här rycker gästen in
Säsongens sista gäster var inga mindre än artistenHelena Sjöholm, skådespelerskanShima Niavarani, influencernJohanna Nordström och tv-profilenErnst Kirchensteiger.
– Jag har ett bevis på att du är äkta. Jag tänker att vi ska kika lite på hur det såg ut innan vi drog igång programmet. Det höll på att bli en riktig kris nämligen. Du kom hit och jag hade ett hål i baken, sa Tilde.
– Dina byxor hade gått sönder och alla började springa och skrika ”Tildes byxor har gått sönder”. Då frågade någon så här vem kan sy. Då tänkte jag ge hit byxorna, jag syr dem, hur svårt kan det vara. Visst har alla haft syslöjd?, svarade Ernst.
Och som tur var fanns Ernst på plats, för som vi alla veta finns det ingenting som han inte kan bemästra!
Hänt har sökt TV4.
FOTO: TV4 PLAY
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Hänt följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.