Supermodellen stoppade oväntade förlovningen med PH-vinnaren
Förra våren slog kärleksnyheten ned som en bomb – ”Top model”-programledaren och modellen Vendela Kirseboms, 50, hade funnit kärleken i den norska “Pardise Hotel”-vinnaren Petter Pilgaard, 37.
Paret blev offentliga med sin relation efter att de fångats på bild under en lyxig semester i Palma på Mallorca. Men för den norska tv-publiken var det inte första gången de såg Vendela och Petter tillsammans, för de träffades under inspelningen av den norska kändisversionen av “Farmen”.
– Det blir ju intensivt i ”Farmen”, speciellt när man bor så tätt inpå varandra och det finns lite mat. Vi hade våra gräl, avslöjade Vendela under våren.
Nu har relationen kommit så långt att Petter blivit en hyllad bonuspappa till Vendelas två barn – och i dagarna var de ytterst nära att de förlovade sig. I en intervju med Dagbladet avslöjar Vendela detaljerna om det ytterst spontana ögonblicket – som trots allt stoppades i sista stund:
– Vi höll nästan på att förlova oss i Holmenkollen för ett par dagar sedan, men vi väntar lite, säger Vendela Kirsebom till Dagbladet och skrattar.
– Jag tycker att hon förtjänar en större ring, säger Petter Pilgaard till Dagbladet.
Vi får helt enkelt hoppas att Petter löser problemet snart och går ned på knä, för de verkar onekligen älska varandra väldigt mycket.
LÄS OCKSÅ: Exklusiv intervju – FO&O-Oscar, 20, och Cecilia, 49, bekräftar sin kärlek
LÄS OCKSÅ: Efter tuffa uppbrottet – Ellen Bergström bekräftar romansen med TV4-profilen
FOTO: Ibl, Stella