Det ryktas om ett nytt kärlekspar i skidlandslaget... Nu bekräftas uppgifterna av skidstjärnan Edvin Anger. Men kärleken kan bli knepig – hans nya flamma är nämligen hemmahörande på andra sidan gränsen.
Efter reklamen: Charlotte Kalla om barnplanerna i framtiden
Längdskidåkaren Edvin Anger, 20, har just avslutat sin första världscup någonsin, men det är inte hans prestationer som är ämnet på allas läppar – utan hans kärleksliv.
Det ryktas om att skidlandslaget fått ännu ett kärlekspar och nu bekräftar 20-åringen att det stämmer. Det osar dock förbjuden kärlek om det nya paret. Hon är skidåkare – och norska.
– Det är många som frågat om det där på slutet, berättar Anger för Expressen.
Många av de svenska skidåkarna väljer att dejta sina landslagskollegor. I mars kom beskedet att Frida Karlsson, 23, och William Poromaa, 22, valt att gå skilda vägar, men i skidskyttelandslaget står Hanna Öberg, 27, och Martin Ponsilouma, 27, stadiga.
Även lillasyster Elvira Öberg, 24, valde en partner med anknytning till skidsporten, nämligen skidåkaren Axel Frost, 27.
Och alla minns vi väl kärleksdramat som drabbade skidskyttelandslaget under säsongen 2021... Kanske är det därför Edvin Anger sökt sig till andra sidan gränsen?
Nya kärleken är norsk skidåkare
För Expressen berättar Edvin Anger att hans tjej är från Norge.
– Det handlar om någon från andra sidan norska gränsen. Från Lillehammer-området. Och hon är ett år yngre än mig. Och det känns väldigt roligt, berättar han och fortsätter:
– Och ja, det är en skidåkare. Men inte på landslagsnivå, eller så.
Edvin Anger är förtegen om kärlekslivet.
Något namn vill han dock inte avslöja.
– Nja, jag väntar nog med det lite till. Annars kommer det att bli ett helvete för mig (skratt).