Runar Sögaards oväntade hyllning till Carola – efter alla bråk
Nu tar han till sin händelse på Instagram för att fira henne!
”Grattis!”
Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Runar Sögaard, 57, och Carola Häggkvist, 58, träffade varandra i slutet av 1990-talet på en kyrklig konferens i Tyskland.
Paret gifte sig i Sverige 1990 och var höll ihop i nästan tio år innan de 2000 gick skilda ävgar.
Tiden med Runar har Carola beskrivit som turbulent.
– Det var High Chaparral. Jag får cowboyfeeling nu, har hon sagt i SVT-programmet Frågan är fri.
– Det var lite gränslöst. Samtidigt vet jag inte allt han varit med om när han var liten och vad han bär i bagaget, så jag vill inte säga för mycket om honom. Men det var stundtals väldigt bra... Det var lite berg-och dalbana.
Carola och Runar fick ett gemensamt barn – Amadeus Sögaard, 27. När paret skilde sig var han två år gammal.
Men trots den stökiga tiden med Carola och alla bråk som kavlades ut i media väljer Runar nu att hylla sin tidigare hustru.
Runar Sögaards oväntade hyllning till Carola: ”Tack för mina ögonstenar”
På mors dag lägger han på sociala medier ut en bild på Carola och hans före detta hustru Jessica Karlsson som han i dag har två söner med.
”Grattis på mors dag Jessica & Carola! Och stort tack för mina ögonstenar!”, skriver han i inlägget och syftar på sina barn.
Jessica och Runar träffade varandara 2007 men gick även de skilda vägar efter tio år ihop.
FOTO: Instagram/Skärmdump, TT