Renee Nybergs första heta möte med David Hellenius ”Det var magnetiskt”
Renée Nyberg, 57, är en av de absolut bästa programledare vi har i Sverige. Hennes otroliga charm har fångat svenska folkets hjärtan under årens lopp och det råder inga tvivel om att hon är väldigt bra på det hon gör.
Flera gånger har vi fått se henne kamma hem det prestigefulla priset Kristallen för Årets kvinnliga programledare, närmare bestämt åren 2007, 2020, 2022 och även i år 2023!
Ett program som ligger Renée varmt om hjärtat är TV4-programmet Bytt är bytt. Men hon verkar också vara väldigt mycket för välgörenhet och därför är hon självklart på plats under Zelmerlöw & Björkman foundations årliga gala. Detta år är dessutom speciellt eftersom stiftelsen firar 10-årsjubileum.
Det var Måns Zelmerlöw, 37, och Jonas Björkman, 51, som startade stiftelsen för tio år sedan och på den här tiden har mycket hänt.
– Det började ju med en liten landplätt utanför Nairobi, nu har det växt till att liksom vara en skola, ett internat, det är ett sjukhus, en tandvårdsklinik, ett college. Så det har blivit en jättejättegrej, fantastiskt roligt!, säger Måns till Hänt.
– Vi har ju faktiskt nästan varje år slagit rekord så vi har ju ganska stor press på oss att vi måste göra det igen. Men hur som helst, alla pengar som vi får in är ju oerhört värdefulla för att vi ska kunna fortsätta och försörja hela skolan, kanske potentiellt en ny skola, förklarar Jonas för Hänt.
Renée Nyberg om ekonomin
För att lyckas med det här har de bland annat tagit in proffset Renée Nyberg.
– Jag ska inte programleda galan, det ska Måns och Jonas göra. Däremot ska jag hjälpa till lite med aktionen, lite som Bytt är bytt kan man säga. Vi ska försöka dra in så mycket pengar som det bara går till det här ändamålet, säger hon till Hänt.
Kommer du själv skänka någonting? Eller får man det när man är den som ansvarar för auktionen?
– Man vet aldrig... Ja det får man väl! Men jag vet inte om jag kommer ha råd...! Det är ju otroliga objekt så jag skulle tro att det kommer sticka iväg en del, säger Renée till Hänt.
Hur mycket brukar objekten landa på ungefär?
– Jag tror att de brukar dra in flera miljoner... Den här galan är ju deras största inkomstkälla så de är helt beroende av den. Det är ju 10-årsjubileum så vi hoppas på rekord!
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Hänt följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.