LÄS MER:NYTT! Korsord Bianca Ingrosso Pernilla Wahlgren Exklusivt på Hänt Allsång på Skansen Sommar i P1

Pernilla Wahlgren och Christian Bauer splittrade: ”Inte haft en enda dag”

28 jul, 2025
author Alva Lindström
Alva Lindström
Tipsa oss!
Pernilla Wahlgren är tillbaka för sin tredje säsong som programledare för Allsång på Skansen. Ett sommarjobb hon älskar. Men bakom scenens glitter och sång döljer sig ett hektiskt schema utan lediga dagar. För att orka håller hon fast vid sina egna återhämtningsrutiner, ibland utan maken Christian vid sin sida.
Annons

Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!

KAJ avslöjar det obekväma mötet med Kungafamiljen: ”Orden fastnar i munnen”
KAJ avslöjar det obekväma mötet med Kungafamiljen: ”Orden fastnar i munnen”

I år är det hennes tredje säsong som programledare för det folkkära sommarprogrammet Allsång på Skansen. Där stjärngäster, nya talanger och artister från alla genrer uppträder tillsammans med publiken.

– Det är världens bästa sommarjobb. Jag går vara utomhus helat tiden och behöver inte gå in i en inspelningsstudio, berättar Pernilla Wahlgren till Expressen Söndag.

Så laddar Pernilla om mellan inspelningarna – utan maken

Hon beskriver hur teamet bakom Allsången har blivit som en stor familj, en trygg och kärleksfull arbetsplats. Men mellan inspelningsdagarna försöker hon ändå hitta tid för återhämtning.

– Jag åker ner till Spanien några dagar, vilar upp mig, samlar energi och laddar batterierna. Sedan är jag ”fit for fight” igen. Jag är bra på korta återhämtningar.

Annons

Att ta det lugnt verkar vara Pernillas paradgren. Hon låter sig inte stressas i onödan, utan prioriterar att ta hand om sig själv.

Hemma är huset ofta fullt av barn, barnbarn och maken Christian. Men just den här gången fick hon resa utan honom.

– Den här gången jobbar Christian och kunde inte följa med. Han är ”supportive”, tyckte det var världens bästa idé och unnar mig att vila. Christian och jag har världens bästa äktenskap och förhållande, men vi sitter inte ihop och älskar att göra grejer utan varandra, berättar Pernilla.

Ingen rast, ingen ro för Pernilla

Efter ett intensivt schema under våren har Pernilla haft fullt upp.

Finalföreställningarna av Pernilla-trilogin tillsammans med Hybris-gänget på Avicii Arena, juryuppdraget i Masked Singer och inspelningarna av Wahlgrens Värld har fyllt kalendern till brädden.

– Den här våren har jag inte haft en enda dag ledigt. Jag har jobbat sju dagar i vecka. Även om jag har världens roligaste jobb behöver jag ha en dag ledigt i veckan.

Annons

Men till hösten väntar en lugnare period.

– Det är första gången på flera år som jag kommer att vara hemma. Christian tycker det är mysigt att vi kan göra helgaktiviteter tillsammans, jag är ju aldrig med annars.

Trots den hektiska vardagen är kärlekslivet med maken Christian fortfarande på topp.

Bild: TT

Annons