Nya sommardoktorn Jesper Saléns skräck – vill inte bli som doktor Mikael: ”Min största rädsla”
Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Doktor Mikael "Soldoktorn" Sandström, 67, är en mycket uppskattad profil i Nyhetsmorgon. Men under somrarna går Mikael på semester, och blir då ersatt av en så kallad sommardoktor.
De senaste åren har det varit doktor Marcus Olausson som axlat rollen, men i år är det en helt ny ersättare.
Under tisdagsmorgonen gjorde Jesper Salén sitt allra första framträdande, något han nu berättar om i en intervju med Hänt.
Jesper Salén är sommardoktor i Nyhetsmorgon – ersätter Marcus Olausson
Du är en ny sommardoktor för i år!
– Ja, men precis! Det är ett väldigt ärofyllt uppdrag, så som läkare och som en läkare som gillar att folkbilda, säger Jesper till Hänt.
Jesper kan avslöja att han fick frågan om att ta över rollen för cirka en och en halv månad sedan.
Kändes det som ett självklart val?
– Både och. Jag kommer inte vara med varje vecka för att jag ska semestra med min dotter. Då kan det vara svårt att vara i Stockholm varje tisdag, det var väl den enda tveksamheten. Jag skulle egentligen ha en helt ledig sommar, men samtidigt så tycker jag att det är så roligt och helt rätt i det jag vill göra så då blev det att jag tackade ja.
De tisdagarna Jesper är ledig vet han inte om det kommer vara någon annan doktor som täcker upp.
Tidigare somrar har tittarna fått tips av doktor Marcus Olausson. Hur kommer det sig att han inte kör i år?
– Han är jättebra! Jag tror att den otroligt duktiga och excellente doktor Marcus är förtjänt av lite sommarledighet. Jag tror att det är så enkelt faktiskt. Han är toppen verkligen.
Chocken om Mikael Sandström och Lotta Engberg: ”Trodde det var en karaktär”
Därför vill Jesper inte bli som doktor Mikael: ”Min stora rädsla”
Och Doktor Mikael är den som vanligtvis styr skutan, kommer du ta efter något av honom?
– Nej, däremot så är jag livrädd för att nu under sommaren bli för brun – att jag blir soldoktor nummer två! Och det är faktiskt sant. Jag hatar att sola, jag smörjer alltid in mig, jag har keps och vistas i skuggan. Men sen har jag lite sydländskt påbrå tror jag, och även med stigande ålder så blir jag mer och mer brun.
– Så det är min stora rädsla att bli för brun. Jag vill ju ändå förespråka... Jag förespråkar ju som läkare att vi inte ska sola och så. Vi ska undvika solskador och hudcancer. Men det där kan bli lite svårt. Även om jag är i skuggan så blir jag brun. Och det är min stora rädsla faktiskt. Då vill jag verkligen att det framgår att jag solar aldrig!
Var skådespelare tidigare – avslöjandet om kärlekslivet
Du är ju faktiskt skådespelare i grunden! Hur har övergången från skådespelare till doktor gått?
– Den har gått väldigt bra och den har tagit lång tid. Jag tror jag började plugga första terminen för sjutton år sedan snart. Jag är väldigt glad över att vara läkare. Det är det bästa yrket. Skådespeleriet är något man alltid har kvar inom sig. Jag har ingen aktiv ambition att börja skådespela igen, men dyker rätt projekt upp och jag har möjlighet så skulle jag inte banga faktiskt!
Du nämnde att du har en dotter. Hur ser det ut på kärleksfronten?
– Jag har en fantastisk relation sedan ett halvår tillbaka. Så kärlekslivet är bättre än någonsin, vill jag kunna påstå.
Är ni även sambos?
– Nej, inte än. Men kanske i framtiden.
FOTO: TV4