Avslöjar: Markoolios galna miljonlön – så mycket pengar drar han in!
Det visar sig att han drar in en monsterlön!
Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Marko "Markoolio" Lehtosalo, 50, har många strängar på sin lyra. Förutom att vara en älskad artist är han både populär i radio samt i tv-rutan.
Varje fredag dyker han upp i Rix FM och underhåller lyssnarna med sina roliga historier och uppdrag. De senaste två åren har han dessutom gjort succé i egna realityserien Marko & Irma som han gör tillsammans med sin mamma Irma Lehtosalo, 70.
Även om tv och radio bidrar till Markoolios lyxiga tillvaro så är det faktiskt musiken han drar in allra mest på. Detta har Hänt tidigare rapporterat.
Markoolios lyxvilla – var granne med Björn Borg
Men hur mycket tjänar Markoolio egentligen varje månad? Faktum är att han har rena rama monsterlönen.
Dessutom bor Marko i en villa på Ingarö, utanför Stockholm. Den är 185 kvadratmeter stor och byggdes år 2006. Det är svårt att säga exakt vad villan är värd idag – men Markos före detta granne var ingen mindre än Björn Borg, 68. Hans lyxvilla (som dock är mycket större än Markos) såldes för 35 miljoner kronor år 2020.
Förutom huset på Ingarö äger Marko också ett hus i Arjeplog, men även det huset är svårt att säga exakt vad det skulle vara värt.
Så mycket tjänar Markoolio – monsterlönen avslöjad
Något som dock går att säga med säkerhet är vad Marko tjänar varje månad.
I den senaste redovisade deklarationen hade Markoolio en fastställd förvärvsinkomst på 4 101 100 kr, vilket i månadslön skulle kunna omsättas i hela 341 758 kronor.
Han har dessutom ett överskott av kapital på 886 854 kronor.
FOTO: