LÄS MER:NYTT! Korsord Bianca Ingrosso Pernilla Wahlgren Exklusivt på Hänt Farmen 2025 Love is blind Sverige Let's dance 2025

Mark Isitts ödesbesked för Grand Designs – TV4 har bestämt sig

20 maj, 2025
Grand Designs Sverige är ett av svenska folkets absoluta favorit-program. Men hur blir det egentligen i framtiden?
Programledaren Mark Isitt berättar för Hänt hur det ligger till.
– Man hoppas ju att det ska komma, säger Mark till Hänt.
Annons

Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!

Här bryter Markoolio tystnaden om kärlekslivet – fem år efter skilsmässan
Här bryter Markoolio tystnaden om kärlekslivet – fem år efter skilsmässan

Mark Isitt, 59, är ansiktet utåt för Grand Designs Sverige och har kört på sedan starten år 2020.

Nu är han aktuell med nya special-versionen av Grand Designs (Grand Designs Renoveringar) på TV4. Han leder programmet tillsammans med formgivaren Fredrik Paulsen.

– Jag brukar säga att det här är världens bästa programidé. Det finns ju några olika nu, men det är egentligen bara Grand Designs och Husdrömmar som verkligen följer projekten ordentligt. Det beror på att man måste följa ett projekt i 2-4 år. Man måste ha ett team som är stand by under hela perioden, så det är ju en väldigt dyr produktion och väldigt långsam produktion, säger Mark till Hänt och fortsätter:

– Men det är en väldigt bra programidé.

Annons

Sanningen om Grand Designs Sverige – spelar in flera säsonger samtidigt

Grand Designs Sverige är redan uppe i sex säsonger, även om det bara är fyra säsonger som sänts i nuläget.

– I augusti kommer den femte säsongen och så kommer det en sjätte säsong nästa år. Så både säsong 5 och 6 håller vi nu på att filma det sista för, förklarar Mark.

Så man spelar in två säsonger samtidigt?

– Ja det gör man, hela tiden. Men man skulle egentligen önska att man fick en ännu större beställning av TV4, till exempel tre säsonger istället. För det är så många hus som blir försenade och har man tre säsonger så minimerar man risken för att projektet inte är färdigt när det ska, säger Mark till Hänt.

Mark Isitt om nedskärningarna på TV4 – framtiden för Grand Designs

Nyligen kunde Hänt avslöja att Hela Kändis-Sverige bakar sätts på paus. Det är även andra program som pausats senaste tiden, såsom Karl Fredrik på Österlen, Wild kids och Parlamentet.

Annons

Hur ser det ut för er del? Något snack om att TV4 vill skära ner på Grand Designs?

– Nja, vi har haft ett års paus innan säsong 3 tror jag det var. Jag minns inte riktigt, men jag tror att vi sände de första två säsongerna, sedan paus. Men sedan säsong 3 och 4 och nu blir det säsong 5 i höst och säsong 6 nästa år, säger Mark och utvecklar:

– Men vi har inte fått någon ytterligare beställning på säsong 7 och 8 ännu, så det är ju lite spänt. Man hoppas ju att det ska komma.

FOTO: TV4

Annons