Nu tar Henrik Schyffert det ett steg längre då han på sin Instagram väljer att kärlekshylla sin 19 år yngre flickvän som precis haft premiär för sin nya show “En komisk depression”. Under bilden på Nour skriver han:
“Nu är jag lite jävig men gå och se världens bästa Nour El Refai i en komisk depression pga BÄST!!”
Innan har Henrik berättat om att han är glad över att Nour är i samma bransch som han själv och vet vad man går igenom innan ett framträdande:
– Ibland är jag lite frånvarande, men det som är bra är att hon är i samma bransch. Hon vet om det där. Två timmar innan ett gig, då ska man inte prata med mig, då är jag inget mysig att vara med, berättade Henrik i “Nemo möter en vän”
Henrik var mellan 1996 och 2012 gift med illustratören Bea Uusma, 50, paret har tillsammans barnen Janne, 17, och Ove, 14.
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Hänt följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.