Här stormar Väder-Madde ut – mitt under TV4:s direktsändning
Helt plötsligt springer hon nämligen ut ur sändningen!
Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Varje dag kan vi titta på Nyhetsmorgon i TV4, och så även på helgerna. På söndagen är det Maria Forsblom, 38, som leder programmet ensam.
Men hon är såklart inte ensam i studion, utan har förutom gäster också sällskap av kocken, nyhetsankaret och väderpresentatören. Men i söndagens sändning går inte riktigt allt som det ska för alla parter.
Meterologen Madeleine Westin, 59, försvinner helt plötsligt ur sändningen!
Första orden efter chocknyheten med GW: ”Ledsen”
Teknikstrulet för Maria Forsblom i Nyhetsmorgon
Det brukar vara Jenny Alversjö som leder Nyhetsmorgon på söndagar, men inte just den här dagen.
”Det är en upp- och nervänd värld vi lever i på många sätt. Tex att det inte är @jennyalversjo som möter dig en söndag. Men jag är glad att få hoppa in och avsluta Nyhetsmorgon-veckan med en grym redaktion och produktionsgrupp”, skriver Maria i ett inlägg på Instagram.
I kommentarsfältet är det många som är lika glada för det!
”Det gör du med den äran, bra jobbat och ett trevligt program”, skriver till exempel en person.
Men söndagens sändning börjar tyvärr direkt med lite strul. Maria säger godmorgon och berättar att vi idag firar den internationella Star Wars-dagen, och frågar kocken Jonas Lagerström om han hejar på de onda eller goda. Men tittarna möts av tystnad.
– Vet du vad Jonas, vi hör dig tyvärr inte, men jag kan meddela att du alltså kommer att laga god mat och du hejar på de goda. Så tar vi resten sen, säger Maria.
Här försvinner meteorologen Madeleine Westin – mitt under TV4-sändningen
I vanlig ordning är det sedan dags för nyheter och därefter vädret. Det är Madeleine Westin, även kallad väder-Madde, som står för det sistnämnda. Hon börjar med att berätta om dagens väder och visar en bild från Falkenberg som en tittare har skickat in.
– Om vi då tittar på själva Europakartan så kan vi se att det här högtrycket ligger över Nordatlanten. Den bilden skulle kommit fram där men det gör den inte riktigt så jag kommer alldeles strax tillbaka, säger hon samtidigt som hon bokstavligen springer ut ur bild.
Tittarna lämnas kvar med bilden över Falkenberg samtidigt som vi hör Madeleine prata, men utan att se henne i bild.
– Ehm… det här högtrycket kommer ligga en period här ute och gör att det nu fortsätter att vara kyliga vindar… säger hon med en liten tveksamhet i rösten.
Men sedan dyker Europakartan upp i bild, och så även Madeleine igen!
– Och här har vi fått fram den här kartan, så
härligt att tekniken är med oss nu va! säger hon och fortsätter presentationen som vanligt.
Efteråt får hon höra några fina ord av Maria Forsblom.
– Madeleine Westin – en mästare på att ta sig ur kluriga tekniska svårlösta situationer. Bra jobbat, säger programledaren.
FOTO: TV4/Skärmdump