Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Gry Forssells svar på skilsmässofrågan – överens med maken Alexander
Nu berättar radioprataren om överenskommelsen med maken.
De har hållit ihop i 23 år och kärleken växer sig starkare för varje dag. Gry Forssell, 51, träffade sin Alexander Kossek, 46, på jobbet. Maken har tvingats göra en del uppoffringar men trivs bra med att det är Gry som försörjer familjen.
– Han jobbade som frilansfotograf och blev tvungen att byta jobb när jag började på radion. För det var ju fem dagar i veckan som jag aldrig skulle vara hemma på morgnarna, berättar radioprofilen i en ny intervju med Expressen.
Gry Forssell om att bli förälskad i någon annan
Gry och Alexander funkar väldigt bra ihop, trots att de är väldigt olika. De har faktiskt en överenskommelse i äktenskapet som hindrar dom från att fatta ett förhastat beslut.
– Efter två barn och 23 år tillsammans, tycker jag vi har lyckats även om det skulle ta slut i morgon. Men nu tänker jag inte att det ska det? Vi skiljer oss inte imorgon, va? Dessutom har vi kommit överens om att man måste ge det ett år, om någon skulle börja tvivla, säger Gry i Expressen, varpå Alex svarar:
– Men om du blir förälskad i någon annan, så kan jag väl inte hålla kvar dig ett år?
– Nej, men då får man säga till direkt. Det jag försöker säga är att jag tycker att vi är en succé även om du kommer hem i morgon och säger att du vill skiljas. Håll med nu bara! Haha, fortsätter Gry.
Efter lite trilskande håller Alexander Kossek till slut med sin älskade fru!
Alexander och Grys två barn har vuxit upp – så ser de ut
Det är ju faktiskt inte bara Gry och Alexander som ingår i familjen, utan också deras två barn Vincent, 21, och Nikki, 15. De hänger med sin mamma på event ibland, nu senast på invigningen av Gröna Lund i april.
I samband med att sonen fyllde 18 lade Gry Forssell upp ett inlägg på Instagram där hon berättade hur stolt hon är över honom.
”Den 16/7 2003 blev jag mamma. Den 15/7 var jag inte det och sedan plötsligt blev jag det för resten av mitt liv – och det är det bästa som har hänt mig någonsin”, skrev hon då.
Nu har sonen anledning att vara stolt över sin mamma, hon är nämligen en av deltagarna i årets säsong av På spåret!
FOTO: TT