LÄS MER:NYTT! Korsord Bianca Ingrosso Pernilla Wahlgren Exklusivt på Hänt Idol

Grand designs-paret ångrar sig – förhållandet går i kras: ”Förstår att folk gör slut”

17 sep, 2025
author Sofie Eriksson
Sofie Eriksson
Tipsa oss!
Jonas Ljung och Evelina Björninen är de sista att bygga hus i årets Grand Designs Sverige. Nu berättar de om den tuffa tiden.
– Jag fattar att relationer går i kras under en sådan här process, säger Jonas Ljung i programmet.
Annons

Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!

Grand Designs Sverige – Se klippet här
Grand Designs Sverige – Se klippet här

Jonas Ljung, 49, är kanske mest känd som ena halvan i trolleriduon Brynolf & Ljung. Bland annat har duon haft ett eget tv-program, Brynolf & Ljung – Streetmagic, som sändes tre säsonger hos TV4.

Nu har Jonas Ljung varit med i ännu ett program, men i stället som husbyggare. I årets säsong av Grand Designs Sverige bygger han hus tillsammans med flickvännen Evelina Björninen, 30.

I juli förra året fick paret sitt första barn tillsammans – dottern Thea. Dottern föddes under tiden husbygget fortfarande var i gång.

Paret byggde hus för 28 miljoner i Grand Designs Sverige

Det är i säsongsavslutningen av programmet som tittarna får följa parets resa.

Det arkitektritade huset byggdes på toppen av ett berg, och Ljung berättar i programmet att de har varit noga med varje detalj.

Till en början hade paret en budget på runt 24 miljoner. Det slutgiltiga priset landade på runt 28 miljoner, något de är nöjda med då det enligt dem hade kunnat bli mycket dyrare än så.

Katrin Zytomierska dissad av Christian Fandango: "Jag är lite sur”
Katrin Zytomierska dissad av Christian Fandango: "Jag är lite sur”

Jonas Ljung om husbygget i Grand Designs Sverige: "Fattar att relationer går i kras"

I slutet av programmet reflekterar paret över hur resan med husbygget har varit.

Annons

– Det har varit värt det. Men om jag hade vetat hur jobbigt det skulle vara är jag ganska säker på att jag inte skulle gjort det, säger Jonas Ljung.

– Alla sena nätter och tidiga morgnar när du har åkt hit och jag har varit själv med en nyfödd har varit supertufft, fyller flickvännen i.

Ljung säger att det har varit skönt att de har varit två, och därmed har kunnat turas om att ha det tufft. Samtidigt säger han att han förstår att många relationer inte klarar sig igenom en sådan resa.

– Jag fattar att relationer går i kras under en sådan här process. Det prövas verkligen om man kan samarbeta eller inte. Eller att relationen verkligen stärks när man märker att "vi drar åt samma håll", säger han.

Grand Designs Sverige:

• Programmet kom till Sverige år 2020.

• Årets säsong är den femte i Sverige.

• Programmet har sitt ursprung i Grand Designs UK som sändes första gången år 1999.

• Programledare är arkitekturkritikern Mark Isitt.

Grand Designs Sverige sänds på TV4.

FOTO: Skärmdump/TV4

Annons