Gästens sexskämt i Nyhetsmorgon – Jenny Strömstedt i chock: ”TV4 visste inte om det här”
Under lördagen gästar han Nyhetsmorgon och Jenny Strömstedt för att berätta om den och sig själv.
Men han passar även på att dra en riktig fräckis.
Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Stefan Sundström, 65, rockartist, trubadur, aktivist, odlare, författare och hållbarhetskämpe är nu aktuell med sin självbiografi om varför han blev som han blev – 1524-2025.
Under Allsång på Skansen för två år sedan stod han för en mindre kupp i livesändning.
SVT visste inte om aktionen i förväg och efter buset ville han klargöra ett och annat på plattformen X.
”Hela aktionen var på mitt ansvar. SVT är skitarga och har ringt min promotor. Hon lät rätt knäckt. Hon visste inte heller nåt. Tycker synd om henne.”, skrev Stefan Sundström bland annat då.
”Jag lär va portförbjuden på Allsång men; smällar man får ta”.
Stefan Sundström gästar Nyhetsmorgon lördag
Och frågan är om han inte busade till det lite för mycket även i TV4 under lördagen.
Men först om hans liv då:
– Vad hände 1524?, frågar programledare Jenny Strömstedt.
– De högg huvudet av en jävligt intressant snubbe som heter Thomas Müntzer som ledde en av de största folkupproren i Europa någonsin.
Vad har det med Stefan Sundström att göra då?
– Jo, förklarar han.
– En hel del, fan. Min morsas släkt kommer från samma trakter i östra Tyskland där han började. Men det finns inte någon solklar koppling men jag har tänkt mycket på ett tyskt arv som har funnits inom mig och man kanske kan prata om en tyskmentalitet som är att lyda utan att ifrågasätta, hela den här: ”Jag gör bara mitt jobb-mentalitet” som finns här i Sverige, säger Stefan Sundström.
Stefan säger att det kanske ändå inte är en självbiografi trots allt då den inte handlar så där jättemycket om hans liv.
– Det handlar om det som hände innan jag föddes.
Stefan Sundströms fräckis – Jenny Strömstedt helt ställd
Men i studion passar han också på att bjuda Jenny Strömstedt och tv-publiken på en fräckis på temat musik och sexualitet.
– Det är ett sätt att sätta sig i förbindelse med andra människor, förklarar han och får lust att dra en vits.
– Ja, om den är..., säger Jenny Strömstedt och Stefan Sundström lovar att den är rolig.
Han berättar att man en gång frågade en norrländsk skogsarbetare.
– ”Vad tycker du är roligast: runka eller knulla?”, berättar Stefan Sundström och fortsätter historien.
– Han funderar länge. ”Ja, knulla! Då får man ju träffa folk.”
Vitsen möts av skratt och Stefan Sundström frågar Jenny Strömstedt om det var för mycket.
– Det här tar jag helt på mitt eget ansvar, TV4 visste inte om det här, säger han.
– Nej, det visste vi inget om, säger Jenny Strömstedt.
FOTO: TV4