I mellandagarna brukar vi kunna njuta av Efter fem ikväll som drar igång klockan 20:00 och gästas av massa härliga kändisar. Men nu lyser programmet med sin frånvaro.
Tilde de Paula Ebys avslöjande om framtiden i Efter fem
Efter fem är ett av svenska folkets favoritprogram och det är många som slår på TV4 när de kommer hem från jobbet. I två timmar får vi då följa gänget i Efter fem varvat med nyhetssändningar och aktuella dagshändelser. Det är även ofta spännande gäster och intressanta samtal som bjuds på i programmet.
Efter fem-gänget består av Tilde de Paula Eby, 51, Anna Brolin, 43, Axel Pileby, 37, Henrik Alsterdal, 44, Maximilian Artell, 32, Filip Stiller Borowicz, 41, och Alexandra Letterfors, 34.
Sedan dess att Efter fem drog igång i januari 2019 har mycket hänt. Först och främst har ju programledarna utökats, men så har även sändningstiderna. I januari 2023 startade man Efter fem söndag och flera vintrar i rad har man skippat jul-uppehållet.
Efter fem ikväll läggs ned
Istället för att ha jul-uppehåll drog Efter fem igång i en ny tappning; Efter fem ikväll. Programmet höll på även i mellandagarna samt dagarna efter nyår och började klockan 20:00 på kvällen.
I år lyser dock programmet med sin frånvaro så här i mellandagarna.
När man tittar i tablån finns det nämligen inget inplanerat Efter fem ikväll-program. Dessutom verkar programledarna vara lediga och de som jobbar, till exempel Axel och Filip, har hoppat in extra i Nyhetsmorgon istället.
”Vad roligt om det uppskattas - det gör mig glad! Alltid lika roligt att få hoppa in på Nyhetsmorgon och hjälpa till när det behövs - och väldigt kul att få jobba med Maria igen! Härliga arbetsdagar! En ynnest att få jobba med både Nyhetsmorgon och Efter Fem. Jag trivs superbra på Efter Fem och ser fram emot en ny säsong med hela gänget.”
Han får också frågan om vad som hänt med Efter fem ikväll. Han väljer att svara såhär:
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Hänt följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.