Edvin Törnbloms kris med ekonomin – stora oron: ”Jag betalar inte mina räkningar”
I podcasten Ursäkta avslöjar han att han inte längre betalar sina räkningar själv.
Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Komikern och programledaren Edvin Törnblom, 29, har på kort tid blivit ett av svensk nöjeslivs starkast lysande namn. Tillsammans med Johanna Nordström driver han en av Sveriges mest populära poddar Ursäkta.
Podcasten har spelats in i över fem år och med sina 275 avsnitt har duon blivit en självklar favorit varje torsdag.
Utöver podden syns de båda nu i några av Sveriges största TV-produktioner. Från Melodifestivalen och Let's Dance, till Love Island och Edvins eget program Edvins Lustgård på TV4.
Och att vara ett välkänt ansikte i rutan lönar sig, rejält.
Så mycket tjänar Edvin Törnblom
Enligt uppgifter från Ratsit tjänar Edvin Törnblom omkring 1,4 miljoner kronor om året.
När han gästade SVT:s Min sanning med Kristian Luuk bekräftade han visserligen inte siffran exakt, men medgav ändå att han tjänar bra:
– Man tjänar bra. Man tjänar väldigt bra, säger Edvin Törnblom i programmet.
När Luuk frågade om han drar in mer än 100 000 kronor i månaden svarade han:
– Typ. Jag är superdålig ekonomiskt, men det är väl det i runda slängar, säger Edvin.
”Jag betalar inte mina räkningar”
Trots den goda inkomsten berättar Edvin i det senaste poddavsnittet att han inte själv sköter sina betalningar.
– Jag betalar inte mina räkningar, säger Edvin.
– Betalar någon annan dina räkningar? undrar Johanna.
– Mmm, svarar Edvin.
När Edvin får frågan hur mycket det kostar att ha en person anställd för just det ändamålet, har Edvin svårt att ge ett konkret svar.
– Så den personen får alla dina räkningar och betalar dem? frågar Johanna.
– Inte alla, men de flesta. Jag har tre grejer på autogiro. Det är hyran, amorteringen och elen, svarar Edvin.
Han uttrycker även en viss oro inför framtiden. En dag har han kanske inte längre har råd att ha någon som sköter ekonomin åt honom och han kommer bli som sin mamma, Marianne Eklöf Törnblom, som inte vet hur man betalar räkningar.
Bild: TT