Edvin Törnblom och Johanna Nordström tackar för sig – säger hej då till podden
Nu tackar den populära podduon för sig, för att kunna ägna sig åt annat i sommar.
Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
275 avsnitt har podduon Johanna Nordström och Edvin Törnblom hunnit spela in under sina fem år som poddare till deras podcast Ursäkta.
De har prisats och deras karriärer har breddats med både programledarroller, låtsläpp, och egna tv–program.
På deras cv:n finns folkära program som Let's Dance, Melodifestivalen, Love Island – och Edvins helt egna program: Edvins lustgård.
Duon har minst sagt gjort en raketkarriär.
I det senaste avsnittet av deras podd Ursäkta avslutar de med att tacka för sig.
Då kommer Ursäkta-podden tillbaka
Duon ska dock inte sluta helt med podden (även om de ofta skämtar om det), utan de kommande veckorna bjuds det på förinspelade avsnitt tills Johanna och Edvin åter är vid mickarna.
Så de som blev oroliga att den populära duon skulle lägga ned behöver inte oroa sig längre.
– Vi unnar oss en välförtjänt semester. Jag älskar att se kreatörer som tar semester, säger Edvin i podden.
– Vi har jobbat hårt, vi är trötta nu, svarar Johanna skämtsamt.
Om en månad är de däremot tillbaka och spelar in avsnitt igen som vanligt.
– Det är så roligt. När jag kommer tillbaka kanske jag har haft sex med en kroat. Eller usch vad äckligt, jag ska sluta hålla på sådär, svarar Edvin.
– Men du ska ju på en retreat-resa, säger Johanna.
– Ja, det blir massage och träning, svarar då Edvin.