LÄS MER:NYTT! Korsord Bianca Ingrosso Pernilla Wahlgren Exklusivt på Hänt Idol Bonde söker fru

Claes Malmberg om att dö • Gripande orden om sista dagarna

01 okt, 2025
author Andrea von Walden
Andrea von Walden
Tipsa oss!
FOTO: TT
Claes Malmberg är obotligt sjuk i cancer.
Nu berättar han att han inte är rädd för döden – och hur han vill ta sina sista andetag.
– Jag skulle lika gärna kunna gå ut nu och hämta tidningen och ramla ihop och dö, säger han till DN.
Annons

Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!

Anis don Demina: De VÄRSTA människorna jag vet!
Anis don Demina: De VÄRSTA människorna jag vet!

Under sin imponerande karriär har skådespelaren Cleas Malmberg, 64, fått en speciell plats i hjärtat hemma i tv-sofforna och blivit till en av våra mest folkkära skådespelare.

Det var slutet av förra året som skådespelaren gick ut med att han hade drabbats av cancer igen. Han har tidigare drabbats av prostatacancer men nu är sjukdomen tillbaka som dessutom spridit sig till lungorna.

Claes är obotligt sjuk, men trots det har han en positiv inställning till livet. I en ny intervju berättar han nu att han inte är rädd för att dö.

Obotligt sjuk – går på bromsmedicin: ”Himmel och helvete”

Claes sjukdom går inte att bota men han går på bromsmedicin. Han har tidigare berättat i en intervju med Expressen att han fått byta medicin för prostatacancern till en dyrare, eftersom han mådde så dåligt på den förra. Medicinen gjorde honom trött, deprimerad och fick även problem med potensen.

– Det är inte ett värdigt liv att äta de tabletterna. Och om man jämför med den medicin jag har nu är det som himmel och helvete, har Claes tidigare till tidningen.

Annons

Han kände sig även besviken på sjukvården att de inte skriver ut dyrare bromsmedicin oftare. Han berättade att det är djup upprörande att många män går runt och mår dåligt för att sjukvården ska spara pengar, när det finns bättre hjälp att få.

Perla Malmbergs avslöjande om nya pojkvännen: ”Han får betalt”
Perla Malmbergs avslöjande om nya pojkvännen: ”Han får betalt”

Claes Malmberg är inte rädd döden – håller gnistan vid liv

Claes har nu medverkat i en ny intervju med Dagens Nyheter, där Marcus Berggren åker hem till honom i Barsebäck, norr om Malmö. Där berättar Cleas att han inte är rädd för döden.

– Jag skulle lika gärna kunna gå ut nu och hämta tidningen och ramla ihop och dö, säger Claes Malmberg i intervjun.

Claes är aktuell med flera teateruppsättningar i höst och trots sitt obotliga sjukdomsbesked är det hans arbete och publiken som håller hans gnista vid liv.

Annons

– Jag älskar när folk skrattar, när ingenting annat än nuet existerar. Det är väl så jag har förträngt allt annat.

Så vill han dö – sista dagen: ”Samla alla barnen”

Livet tar dock sitt slut så småningom, vilket är något som Claes verkar ta med en klackspark.

– Gärna vid fullt medvetande. Samla alla barnen och väsa ”hämta Ronny Jönsson-kläderna” och sedan dra igång. ”Hallå allihopa! Ska säga en grej nu när jag ska dö: fan va gooo jag vart. Håll käften nu ni sabbar min tajmning när ni står och gråter. Sluta gråta annars kan du gott dö själv!” Och så hade alla skrattat så att de grät i stället, säger han.

Cleas har haft en mörkare period i livet men har nu hittat rätt – i sitt älskade Skåne, där han vill ta sina sista andetag.

– Jag har funnit min plats på jorden. När jag slutar ögonen vill jag kunna göra det med blicken vänd mot Öresund. Skåne vore en alldeles utmärkt och trygg final att få dö på – efter ett oerhört privilegierat liv, har han tidigare berättat för Hemmets Veckotidning.

FOTO: TT

Annons