Christina Schollin ska bo hos Pernilla och Christian • Beslutet inom familjen: ”Tillbaka i Sverige”
”Mamma är tillbaka i Sverige och har flyttat in hos oss!”, skriver Pernilla på Instagram.
Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Christina Schollin har nu flyttat in hos dottern Pernilla Wahlgren – lämnat sitt hem i Spanien.
Skådespelaren Christina Schollin, 87, köpte sitt drömhus i Nerja, Spanien, och i augusti var allt klart för inflytt. Planen var att hon skulle bo heltid i sin lyxvilla, främst under vinterhalvåret så hon kan njuta av lite varmare breddgrader.
Därför flyttade Christina Schollin till Spanien: ”Lättare att leva”
För bara några veckor sedan visade Christina stolt upp sitt drömhus i Spanien – ett riktigt kärleksfullt hem som hon själv beskrev som sitt ”drömhus”.
Christina har tidigare berättat för Hänt varför hon valde att köpa hus just nere i Spanien.
– För att man får ljuset, man får värmen. Det är mycket lättare att leva där. Det är mycket lättare att umgås med folk. Jag har ju massor med vänner som bor där nere, sa hon då bland annat.
Hon beskrev att hon var helt överlycklig över sitt nya drömhus, men har sedan flytten även spenderat kortare visiter i Sverige.
Christina Schollin tillbaka i Sverige – flyttat in hos Pernilla Wahlgren
Nu är hon tillbaka i Sverige och har flyttat in till sin dotter Pernilla Wahlgren, 57, och maken Christian Bauer, 59, som är bosatta på Lidingö.
”Mamma är tillbaka i Sverige och har flyttat in hos oss!”, skriver Pernilla i ett nytt inlägg på Instagram och fortsätter:
”Det spelas in för TV, och umgås med barnbarnen och barnbarnsbarnen.”
Mest troligt kanske det handlar om inspelningen för den populära realityserien Wahlgrens Värld, där Christina haft en stor roll i tidigare säsonger.
Vad hände med det stora röda huset?
Innan Christina flyttade till Spanien bodde hon tillsammans med sin make Hans Wahlgren i det stora röda huset på Norra Lagnö. Efter att Hans tragiskt gick bort i maj 2024, berättade Christina att hon ville börja om på nytt – men att huset skulle stanna inom familjen.
– Det är inte till salu, utan det finns väl renoveringsplaner. Vi känner väl att vi självklart vill behålla det i familjen. Vi vill inte göra oss av med det, det är ett familjehem och det har det alltid varit, berättade hon i podcasten Wahlgren & Wistam.
I samma poddavsnitt lyfte hon att huset verkligen behövdes renoveras, och enligt henne var det inte säkert att bo där för tillfället.
FOTO: Instagram skärmdump
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Hänt följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.
