SKRÄLLEN! Christer Sjögren klar för På spåret – SVT bekräftar
Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Fredag den 24 oktober har årets säsong av På Spåret premiär. SVT gick nyligen ut med vilka de tolv par som tävlar om vinsten är, något Hänt tidigare skrivit om.
Nu är det också klart vilka som bjuder på musiken i de olika avsnitten.
I år är det fem olika husband som är med i tre avsnitt var. Med sig har de också gästartister.
Christer Sjögren med i På Spåret
I säsongens tre första program är det artisten Daniela Rathana, 29, med band som står för musiken. Därefter följer Yukimi Nagano, 43, Lars Winnerbäck, 49, rockgruppen Terra och bandet Deportees i tre avsnitt vardera.
Och det är rockgruppen Terra som bjuder in Christer Sjögren, 75, som gästartist i något av avsnitt 10, 11 eller 12. Förutom Sjögren kommer bandet även att uppträda med Amanda Bergman, 37, och Jakob Hellman, 59.
Senaste från Hänt
Flera kända ansikten är gästartister i årets säsong
Och det är fler kända ansikten än Christer Sjögren som uppträder som gästartister på På Spåret-scenen i år.
Bland annat uppträder Weeping Willows-sångaren Magnus Carlson, 57, i ett av de tre första avsnitten tillsammans med Daniela Rathana.
Dessutom dyker Eva Dahlgren, 65, upp i något av de tre finalprogrammen tillsammans med Deportees.
Likt tidigare säsonger är det Kristian Luuk, 59, och Fredrik Lindström, 62, som är domare och programledare för programmet.
FOTO: TT