LÄS MER:NYTT! Korsord Bianca Ingrosso Pernilla Wahlgren Exklusivt på Hänt Farmen 2025 Love is blind Sverige Let's dance 2025

Carola skaffar assistent – klarar sig inte själv längre • Hälsoproblemen för stora

23 apr, 2025
Carola lever ett väldigt hektiskt liv med så pass många bollar i luften att hon inte får ro i hjärta och själ.
Nu ska hon lösa problemet!
Annons

Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!

Här skiner Carola Häggkvist – visar upp makalösa outiften
Här skiner Carola Häggkvist – visar upp makalösa outiften

Carola Häggkvist, 58, har många bollar i luften. Det senaste året har hon bland annat haft ett kamera-team som följer henne, hon skriver på sin självbiografi och hon har blivit en mycket folkkär artist i Norge. Detta efter att hon var med i senaste upplagan av norska Så mycket bättre.

Förutom att vara artist är Carola även mamma till sonen Amadeus Sögaard, 27, och Zoe Häggkvist, 16. Men med alla bollar i luften kan man förstå att det är stressigt.

Nu ska Carola lösa det problemet!

Carola söker assistent – här är kraven!

I ett nytt inlägg på Instagram berättar hon att hon söker en assistent, som kan avlasta henne.

”Jag behöver en sociala medier assistent som gärna kan få bo i vårt gästrum här i slottsparken också, då det händer så mycket runt och kring mitt liv hela tiden att jag inte hinner med allt jag bör, både vara och göra som mamma och som människa, och artist”, skriver Carola i inlägget.

Annons

En del av upplägget är alltså att man får bo i gästrummet ute på Steninge slott, ca 30 minuter utanför Stockholm. I gengäld söker Carola dessa egenskaper:

”Jag har så mkt fina bilder i min kamera som måste rensas och sorteras mm. Är du en pigg ambitiös tjej en kille med integritet så är du välkommen att höra av dig här på DM eller kommentarsfälten… så ska vi nog se till att mitt hjärta och stressnivå lägger sig en aning. Det vore väl bra!”

Med andra ord är Carolas hälsotillstånd just nu inte det bästa eftersom hon har hög stressnivå i hjärtat.

FOTO: Heiko Junge, Henrik Isaksson/TT

Annons