Bonde-Ellinors kärlekslycka – varnar för avslöjande: ”Så tacksam och glad”
Nu visar Bonde-Ellinor upp kärlekslyckan på Instagram.
”Så tacksam och glad”, skriver hon i inlägget.
Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Nya säsongen av Bonde söker fru – andra sommaren pågår för fullt i TV4. I programmet får bönder som inte lyckats finna kärleken i Bonde söker fru, en ny chans att hitta kärlek.
Programmet leds som vanligt av Linda Lindorff och i årets säsong är de bönderna Sigrid Bergåkra, 52, Sven-Arne Eriksson, 58, och Per Solberg, 39, och Ellinor Eke Göransson, 31, som söker kärleken i programmet.
Ellinor är ett känt ansikte då hon var med i programmet 2021. Men då var det faktiskt inte som bonde, utan som brevskrivare.
Svåra uppbrottet efter programmet: ”Smärta och sorg”
Under Bonde söker fru 2021 var Ellinor Eke Göranson en av brevskrivarna till bonden Filip Nillson. Ellinor blev däremot bortvald av Filip, men under TV4:as uppföljningsprogram skulle de visa sig att Ellinor flyttat in på hans gård i Strömsholm.
Förhållande skulle dock bara hålla till maj 2022, då Ellinor bekräftade uppbrottet på Instagram.
"För att undvika ytterligare spekulationer: Jag och Filip är inte längre ett par. Året som gått har varit bland det bästa i hela mitt liv. Samtidigt har det orsakat mer smärta och sorg än jag någonsin kunnat ana"
Det började snabbt sekuläras kring om vad som kan ha skett mellan paret, men Ellinor var tystlåten. Spekulationerna och frågorna fortsatte ända till 2024 då Ellinor tillslut satte ner foten till följarna på Instagram.
"Jag har släppt det, jag är ledsen men det är dags för alla er att göra det också. Ingen mening att gå in på detaljer så här lång tid efter känner jag... Jag har läkt och blivit starkare igen, det är det viktigaste för mig", svarade hon en följare på en frågestund på Instagram.
Nu visar Bonde-Ellinor upp kärlekslyckan!
Nu är Ellinor tillbaka i Bonde söker fru – andra sommaren i hopp om att träffa kärleken på nytt.
I ett inlägg på Instagram har hon lagt upp en kort video med ett klipp ifrån programmet där Ellinor pratar till kameran
– Det känn så jäkla stort alltså, säger hon i klippet
I inlägget har hon även lagt ut en bild på fyra av hennes brevskrivare i programmet.
”På bilden ser ni vilka fyra grabbar som ska flytta in hos mig i nästa avsnitt på onsdag!!! Så tacksam och glad att de här fantastiska killarna ville göra den här resan med mig - det känns så jäkla stort alltså!”, skriver Ellinor.
En av dessa fyra killar kan vara Ellinors nuvarande pojkvän. Så kärleksfullt!
FOTO: Instagram/TV4