Arvingarna lämnar – "Sista giggen"
Nu är de ute på en sommarturné men på Instagram så berättar de nu om uppehållet.
"Sista giggen", skriver de.
Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Dansbandet som skapat dängan Eloise som alla har hört någon gång i livet är just Arvingarna. Arvingarna består av Casper Janebrink, Kim Carlsson, Tommy Carlsson och Lars "Lasseman" Larsson, och har tidigare varit med i Melodifestivalen med just Eloise för att nämna en av gångerna. Den gången vann de sångfångeln och fick representera Sverige i det ärofyllda Eurovision Song Contest.
Arvingarna stoppades från Dansbandsveckan
Dansbandsveckan ägde nyligen rum i Malung och trots att Arvingarna kanske känns givna för många där ute så lös både de och Sven-Ingvars med sin frånvaro. När Hänt ställer frågan till dansbandsveckans medie- och kommunikationsansvarige Lars Bälter ger han svar på tal om varför det ser ut så.
”När det gäller dansband är den uppräkning som finns på hemsidan det som gäller. Arvingarna spelar inte till dans numera utan gör shower. De kommer inte till Dansbandsveckan i år”, förklarar Lars i ett mejl till Hänt.
Detsamma gällde även Sven-Ingvars.
Nu lämnar Arvingarna – "sista giggen"
Arvingarna är just nu ute på sin sommarturné där de varit runt om i Sverige. Men nu skriver de i ett inlägg på Instagram att de kommer ta lite semester.
"Idag kör vi Svanesundsfestivalen sen tar vi lite semester men vi är tillbaka på Åsakalaset den 16/8, Trädgårn Göteborg 23/8, Eksjö 30/8. Det blir dom sista giggen för denna sommaren, hoppas vi ses!!", skriver dem.
Tillbaka är de inte förrän 16 augusti och då på Åsakalaset. Med endast tre spelningarna kvar för sommaren så behöver de ladda batterierna efter en fullspäckad sommar!
Hoppas ni får en otrolig semester Arvingarna!
FOTO: TT