LÄS MER:NYTT! Korsord Kronprinsessan Victoria Prinsessan Sofia Prinsessan Madeleine Drottning Silvia Kung Carl Gustaf Brittiska kungahuset

Därför saknas prinsessan Sofia på firandet – dissen mot Victoria

14 jul, 2025
author Leah Ganerud
Leah Ganerud
Tipsa oss!
Kronprinsessan fyller år och hela kungafamiljen har samlats på Solliden för att fira tillsammans.
En person som däremot inte närvarar på firandet är prinsessan Sofia.
Annons

Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!

Här tilldelas prinsessan Estelle det ärofyllda uppdraget under prinsessan Ines dop
Här tilldelas prinsessan Estelle det ärofyllda uppdraget under prinsessan Ines dop

Måndagen den 14 juli firas H.K.H. Kronprinsessan Victorias 48-årsdag på Solliden på Öland.

Som traditionen bjuder firas kronprinsessans födelsedag i Borgholms slottsruin, där Victoria delar ut Victoriapriset. Därefter startar Victoriakonserten, som sänds i SVT klockan 21.00.

Vanligtvis närvarar hela kungafamiljen med kungaparet, barn och barnbarn. Men i år är det en som inte kommer att delta: prinsessan Sofia.

Prinsessan Sofia deltar inte i hela firandet – anledningen bakom

I ett pressmeddelande ifrån kungahuset framkommer att stora delar av kungafamiljen kommer att närvara på firandet. Däremot står inte prinsessan Sofia med på listan över vilka som ska närvara.

Mikael Fritzon/TT

Enligt Margareta Thorgren, informationschef på Hovet, så så är det bara delar av firandet som Sofia inte kommer närvara vid.

Annons

”Hela familjen samlas på Öland och Solliden i samband med Kronprinsessans födelsedag den 14 juli. Prinsessan Sofia är självklart med men har avböjt deltagande på konserten på kvällen för att ta hand om barnen. Lilla Ines är bara några månader.”, skrev hon tidigare i ett meddelande till Hänt.

De uppträder under Victoriakonserten – hela listan

Victoriakonserten har varit en tradition ända sedan 1979, året då kronprinsessan Victoria föddes. Varje år bjuds det in folkkära artister in för att uppträda i Borgholms slottsruin.

Under konserten delar även Victoria ut Victoriapriset till framstående idrottspersoner, i år till beachvolleybollstjärnorna David Åhman och Jonatan Hellvig.

Årets artister som ska uppträda är Lisa Nilsson, Peter Jöback, Peg Parnevik, Greczula och Ida-Lova. Musiken leds av kapellmästare Stefan Sporsén tillsammans med Augustifamiljen.

För sjunde året i rad är det Yvette Hermundstad som kommer att programleda konserten, enligt TT.

FOTO: TT

Annons