Realitystjärnan Kim Kardashian och hennes systrar Khloé och Kourtney lanserade ett eget sminkmärke under namnet Khroma Beauty 2013, men det har varit en del problem med rättigheter och namnstöld.
Annons:
Här är ett av sommarens mest romantiska kärleksarmband (länk till Aller media shop)
Redan samma år blev de anklagade för att ha stulit namnet och fick dra tillbaka produkterna. Och fortfarande är det problem med märket.
Nyligen sipprade det ut hätska kommentarer från Khloé när hon får reda på att fejden inte lagt sig.
“Aha, ok. Är de dumma? Vi måste se till att vi äger namnet först. Vilka dumma jävlar!”, lyder det, enligt Radaronline.
Kim, som verkar ha varit drivande i skapandet av märket var då stolt över att få lansera produkterna och sålde in det som något hon alltid gjort som barn, lekt med sin mammas make up.
– Att lansera vår makeuplinje, Khroma Beauty, är en dröm som blivit sann för mig och mina systrar. När vi var små älskade vi att leka med mammas smink och hela min barndom drömde jag om att bli makeupartist. Idag jobbar jag så klart med de mest fantastiska makeupartisterna i hela världen och smink är en viktig del i våra liv oavsett om vi blir filmade för vårt program, om vi blir stylade för en plåtning eller är naturliga privat.
LÄS OCKSÅ: Kim Kardashians nya skönhetsförändring på dottern North, 5
LÄS OCKSÅ: Camilla Läckberg hyllas för sin bild utan filter: Inget smink
Foto: IBL