Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Folkhälsomyndigheten varnar för ny våg av covid-19: ”Understryker...”

FOTO: TT
Nu varnar FHM för en ny våg av covid-19 – när smittspridningen fortsätter att öka.
– Jag vill understryka vikten av att stanna hemma när man är sjuk, säger Sara Byfors.
Spridningen av covid-19 är omfattande i hela landet just nu och många är drabbade.
Nu har Folkhälsomyndigheten, FHM, släppt sin 13:e delrapport till regeringen och den varnar för två möjliga scenarier.
Den muterade varianten av omikron fortsätter att dominera smittspridningen och i båda utfallen i rapporten når den sin topp i början till mitten av januari.
– Även om det finns en osäkerhet i scenarierna så är en möjlig utveckling att den kraftiga smittspridningen ökar i ytterligare några veckor innan vi når en topp, säger Folkhälsomyndighetens avdelningschef Sara Byfors till deras hemsidan.

Sara Byfors på Folkhälsomyndigheten varnar för ny covid-19-topp
Stefan Jerrevång/TTLika stor smittspridning som 2021
Det troliga scenariot, enligt FHM, är att smittspridningen blir snarlik den när omikron-varianten spreds för ungefär ett år sedan.
För sjukvården skulle det kunna innebära en belastning likt i fjol.
– Jag vill understryka vikten av att stanna hemma när man är sjuk, och att vaccinera sig mot covid-19 och influensa enligt gällande rekommendation för att minska risken för allvarlig sjukdom. Oavsett scenarierna ser vi sedan två veckor en kraftigt ökad smittspridning som har lett till att fler behöver vård för covid-19. Samtidigt är även spridningen av RS-virus och influensa omfattande, vilket ytterligare ökar belastningen på sjukvården, säger Byfors.
Folkhälsomyndigheten ser däremot inget behov av samhällsåtgärder i nuläget.

Galna firandet som chockar hela världen: ”Omöjligt”
FOTO: TT