Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Stor nätbrottsring sprängd i Filippinerna


Filippinsk polis uppger att man undsatt över 2 700 människor som arbetat under slavliknande förhållanden för kriminella grupper som sysslar med nätbrott.
Arbetarna kommer från ett flertal länder i regionen, däribland Filippinerna, Kina, Vietnam och Indonesien, och misstänks ha lurats in i verksamheten. Totalt genomfördes polisräder mot sju olika byggnader i staden Las Piñas.
It-bedrägerier har blivit ett allt större problem i delar av Asien. I maj kom länderna i den sydostasiatiska samarbetsorganisationen Asean överens om att skärpa gränskontrollen och genomföra upplysningskampanjer för att bekämpa de människohandelsgrupper som transporterar arbetare till andra länder där de tvingas delta i nätbrottslighet.
Ofta luras de att följa med till andra länder med löften om bättre betalda jobb, löften som sedan visar sig vara en bluff.
Vissa arbetare som undsatts i tidigare räder har berättat om hur de hotats att tvingas betala höga straffavgifter om de försökt sluta, eller att de varit rädda för att bli sålda till andra kriminella grupper.