Carolina Gynning och Viktor kritiseras efter videon på dottern • Nu ger de svar på tal: ”Idiotiskt”

Carolina Gynning mötte stor kritik i kommentarsfältet på hennes sociala medier efter hennes inlägg på dotterns Luciatåg. Nu klappar hon tillbaka på Instagram.
”Jag är trygg i mitt val och har inga planer på att ta bort videon”.

Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!

Oliverdashawhosmost

Oliverdashawhosmost

I helgen nalkades det Lucia, vilket betyder att människor har fått njuta av skönsång och vackra Luciatåg på bland annat skolor, arbetsplatser och i kyrkor i vårt avlånga land.

Det var däremot ett luciatåg som uppmärksammades lite extra på sociala medier och tyvärr inte av den mest positiva anledningen.

Den älskade traditionen blev nämligen ett riktigt fiasko för Carolina Gynning, 47, och pojkvännen Viktor Philipson, 39. Detta efter att den förstnämnde valde att publicera en video på sin Instagram, som visade parets dotter Vilda och hennes firande av högtiden.

Folket rasar mot Carolina Gynning

Gynning prydde inlägget med texten: ”Idag fick vi se det gulligaste Lucia tåget i Adelsö kyrka. Inte ett öga torrt”.

47-åringen tänkte nog inte på det mer fram tills att hon tittade i inläggets kommentarsfält. Folket som tog del av inlägget var nämligen inte lika nöjda som Gynning själv var, utan valde att göra sina röster hörda i kommentarsfältet.

Många av människorna i kommentarsfältet menade att det inte är okej att dela bilder på andras barn, eftersom att det inte går att garantera alla barns godkännande. Det kan också finnas barn som inte får bli filmade eftersom de lever under skyddad identitet.

Detta blåses också upp till mycket större proportioner med tanke på att Carolina Gynning har en otroligt stor följarskara, med över 780 tusen följare, bara på sitt Instagram-konto. Detta gör att hennes inlägg får en större spridning och kan ha förödande konsekvenser för barn som lever under skyddad identitet.

”Det är kommunistiskt”

Historien tar däremot inte riktigt slut där. Nu har nämligen både Viktor Philipson och Carolina Gynning klappat tillbaka på sina respektive Instagram-konton.

– Det är många människor som har gett min tjej skit för hon har lagt upp en film på när vår dotter när hon går i luciatåg, vilket jag tycker är förjävligt.

– Att skolor har valt att föräldrar inte får komma och att man inte får fotografera, eftersom att vissa barn blir stressade, eller för att vissa barn har skyddad identitet är fullkomligt idiotiskt. Varför ska alla lida för en? Det är kommunistiskt.

”Har inga planer att ta bort videon”

Carolina följde upp pojkvännens kommentarer med ett eget inlägg. Någonting som blir tydligt efter att ha läst hennes sida av historien är att hon inte ångrar ett dugg!

Jag valde att filma och dela videon därför att jag är stolt över mitt barn och över ett fint luciafirande. Det var ett fint ögonblick som jag ville dela. För mig är det inget kontroversiellt i det.”

Jag är trygg i mitt val och har inga planer på att ta bort videon”, skriver hon avslutningsvis i inlägget.

FOTO: TT.

Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Hänt följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.