Mordmisstankar försvagade – man släppt

05 jul, 2023 
https://image.hant.se/image.hant.se?imageId=9118290&x=0&y=0&cropw=100&croph=100&width=1318&height=687TT Nyheter
En man som suttit anhållen misstänkt för mord har försatts på fri fot. Arkivbild.Johan Nilsson/TT
Annons

Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!

En man i 55-årsåldern som har suttit anhållen misstänkt för ett mord utanför Luleå har försatts på fri fot, rapporterar lokala medier.

– Vi har fått ett preliminärt besked från rättsmedicin i Umeå. Den rättsmedicinska undersökningen har visat att brottsmisstanken har försvagats, säger chefsåklagaren Anna Bergström till Norrbottens-Kuriren och Norrländska Socialdemokraten.

Under natten till i söndags kom ett larm om en drunkningsolycka i vattnet vid Klubbviken. En kvinna i 60-årsåldern hittades i vattnet. Hon fördes till sjukhus, men hennes liv gick inte att rädda.

Det uppstod misstankar om att ett brott kunde ligga bakom kvinnans död. Den misstänkte mannen greps och anhölls senare, men har nu försatts på fri fot.

Förundersökningen om mord är ännu inte nerlagd.

Annons